Üroloji (Bevliye)

Prostat hastalıkları, taş hastalıkları, prostat, böbrek, mesane, testis, toplayıcı sistem kanserleri, ürolojik enfeksiyonlar, androloji (sertleşme bozukluğu, kısırlık, erken boşalma ...), çocuk ürolojisi (hipospadias, Sünnet, İnmemiş testis, vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık, çocuk taş hastalıkları...), kadın Ürolojisi (İdrar kaçırma, vezikovajinal fistül, İdrar kesesi sarkması...) nöroürolojik hastalıklar.

HİZMET ALANLARI / HİZMET SAATLERİ:

08:30-18:00 (Pazartesi – Cuma) ve 10:00-14:00 (Cumartesi)

BÖLÜM KULLANIMINDA OLAN TEKNİK OLANAKLAR:

 • Ürodinami laboratuarı
 • Fleksible / kompak sistoskopi
 • Abdominal / Transrektal Ultrasonografi
 • Greenlight PV
 • OR1™ ameliyat salonu (Tüm endoskopik ameliyatların gerçekleştirilebileceği, ileri teknoloji ürünü bir ameliyat salonudur. OR1™ sistemi ile ameliyat salonu içerisinde bulunan tüm cihaz ve çevresel komponentlerin tek bir noktadan kontrolü sağlanmaktadır. Sistem içerisinde, aynı zamanda eğitim ve akademik amaçlı kullanılmak üzere, bir konferans sistemi de bulunur. Tüm görüntü kaynakları (endoskopik kamera, duvar kamerası, konferans odası kamerası) en ileri standartları taşımaktadır.)

AMELİYAT / İŞLEM / GİRİŞİMLER:

Ürodinami

Mesane fonksiyonlarının değerlendirilmesi, mesane hastalıklarının ayırıcı tanısının yapılabilmesi amaçlı kullanılır.

Fleksible / kompak sistoskopi

Mesane içi patolojilerinin (mesane tümörü, intersitisyel sistit vs...) belirlenmesi, mesane tümörlerinin takibi, stent yerleştirilmesi – alınması gibi her türlü girişim de poliklinik şartlarında kullanılan endoskopi ünitesidir.

Abdominal Ultrasonografi / Transrektal Ultrasonografi

Abdominal ultrasonografi; ürolojik hastalıkların tanısının konulması amaçlı kullanılan görüntüleme yöntemidir. Transrektal ultrasonografi sıklıkla lokal anestezi altında prostat kanseri tanısı amaçlı kullanılan bir görüntüleme yöntemidir.

Prostat ameliyatları

Prostatın iyi huylu büyümesinde endoskopik (TUR-kapalı), açık prostat ameliyatları ile özellikle son zamanlarda gündemde olan lazer enerjisi kullanılarak prostatın buharlaştırılması tedavisi (Greenlight PVP) sıklıkla uygulanmaktadır.

Ürolojik kanser ameliyatları

Böbrek, mesane, prostat, testis ve penis kanserlerinin her türlü radikal ameliyatları bölümümüz bünyesinde bu konuda deneyimli ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

Ürolojik sistem taş ameliyatları

Üroloji pratiğinde sıklıkla görülen böbrek, üreter ve mesane taşları perkütan nefrolitotomi (böbrek taşının sırta yapılan 2 cmlik kesi ile endoskopik olarak alınması), üreteroskopi ile (idrar yolundan endoskopik aletlerle girilerek taşın alınması) alınmaktadır.

Androlojik girişimler

İnfertilite (kısırlık) tedavisinde mikroskopik varikoselektomi ameliyatı, ereksiyon (sertleşme) bozukluklarının tedavisinde de her türlü medikal ve cerrahi (penil protez yerleştirilmesi) tedavi hizmetleri verilmektedir.

Kadın ürolojisi ile ilgili ameliyatlar

Stress-urge inkontinans (idrar kaçırma) tedavileri yapılabilmektedir. Gelişmiş ürodinami laboratuvarımız tedavi alternatiflerinin değerlendirilmesi aşamasında yardımcı olmaktadır.

Çocuk ürolojisi ameliyatları

Sünnet, çocuk ürolojisi alanında üriner sistemin doğumsal hastalıklarının (hipospadias, inmemiş testis, vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık,..) operasyonları, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve işeme bozukluklarına yönelik her türlü medikal ve cerrahi tedaviler, Çocuk Hastalıkları bölümü ile beraber multidisipliner şekilde yürütülmektedir.

TANI VE TEDAVİSİ YAPILAN HASTALIKLAR:

 • Prostat hastalıkları
 • Taş hastalıkları
 • Prostat, böbrek, mesane, testis, toplayıcı sistem kanserleri
 • Ürolojik enfeksiyonlar
 • Androloji (Sertleşme bozukluğu, Kısırlık, Erken boşalma ...)
 • Çocuk ürolojisi (Hipospadias, Sünnet, İnmemiş testis, Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık, çocuk taş hastalıkları...)
 • Kadın Ürolojisi (İdrar kaçırma, Vezikovajinal fistül, İdrar kesesi sarkması...)
 • Nöroürolojik hastalıklar

İlgili Makaleler

Prostat Kanseri Tedavisinde Yeni Teknik: Nanoknife

​Nanoknife diye adlandırılan nonthermal yöntemle tümörü yok etme prensibine dayanan bu yeni tedavi metoduyla artık prostat kanserinde ameliyata ihtiyaç kalmamaktadır. Yaklaşık bir saatlik bir işlemle prostat kanseri tedavi edilirken idrar kaçırma ve sertleşme bozukluğu gibi yan etkilerin hiçbiri görülmemektedir.

5804 Kez izlendi

MR Füzyon Prostat Biyopsi

Dünyada erkeklerde en sık rastlanılan hastalık grubu olan prostat hastalıkları genç yaşlarda daha çok prostat enfeksiyonları olarak görülürken 50 li yaslardan sonra daha çok iyi huylu prostat büyümesi(BPH) veya prostat kanseri (Pca) olarak karsımıza çıkar.

32171 Kez izlendi

RIRS (Retrograde Intrarenal Surgery) (Böbrek içi taş kırma y...

Üriner sistem taş hastalığı böbrek, üreter, mesane ve üretra taşlarını kapsayan bir terimdir. Üriner sistem taş hastalığı, oldukça sık görülen, insanların %2-3’ünü etkileyen, tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açan bir sağlık sorunudur. Sıcak ve kurak iklim kuşağında daha sık ortaya çıkar, genetik faktörlerle ve beslenmeyle ilişkilidir; ülkemiz taş sıklığının nispeten yüksek olduğu ülkelerden biridir.

20564 Kez izlendi

Greenlight Cerrahi Tedavi

Greenlight prostat büyümesinin cerrahi tedavisi için geliştirilmiş olan lazer sistemidir. Bu sistemle lazer ışınları üretra (idrar kesesi ile idrarın çıktığı yer arasındaki kanal) boyunca ilerletilen bir teleskop aracılığıyla prostata iletilip, büyümüş olan prostat dokusu buharlaştırılmaktadır.

22881 Kez izlendi

KIZILCIK VE FAYDALARI

Kızılcık (Cornus mas), Asya ve Avrupa gelenksel tıbbında yüzyıllardır yeri olan bir meyvedir. Cornus L. familyasının bir türüdür; bu familya 65’e yakın türe sahip, içerdiği zengin vitamin, mineral ve insan sağlığına yararlı özelliklere sahip biyolojik olarak aktif maddeler ile orta ve güneydoğu Avrupa ile güneybatı Asya’da yaygın olarak bulunan bir bitki grubudur.

14661 Kez izlendi

Prostat Kanseri

Prostat, sadece erkeklerde bulunan, ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir. İdrar torbasının tabanında yerleşmiştir ve aynı zamanda idrar kanalını çepeçevre sarar.  Doğumdan 20 yaşına kadar büyümeye devam eden prostat bu yaşta erişkin boyutuna ulaşır ve artık büyümez. 45 yaşına kadar bu boyutlarda kalır ve bu yaştan sonra tekrar büyümeye başlar . Prostatın görevi spermlerin (erkek tohum hücresi) taşınmasından sorumlu olan ejekülatın (meni) içerisindeki sıvıların üretimine katkıda bulunmaktır.

14764 Kez izlendi

Füzyon Prostat Biopsisi

4888 Kez izlendi

Paylaş

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi

Ortopedi ve Travmatoloji ve 47 daha

Sabit hat: +90 312 292 9900
Faks: +90 312 292 9910
E-posta: info@tobbetuhastanesi.com.tr

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi
Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara / Turkey