Patoloji

Özel TOBB ETÜ Patoloji Laboratuvarında, hastane servisleri başta olmak üzere anlaşmalı kurum ve muayenehaneler ile bireysel hastalara hizmet sunulmaktadır. Laboratuvarımızda 2 teknisyen ve 1 uzman doktor olmak üzere üç personel bulunmakta, preperatlar en son teknoloji ürünü tam otomotize cihazlar kullanılarak en iyi kalitede hazırlanmaktadır. Genellikle frozen incelemeler 10-15 dk, patolojik ve sitolojik incelemeler en geç 3 gün içinde sonuçlandırılmaktadır.

HİZMET ALANLARI / HİZMET SAATLERİ:

24 Saat

ÜNİTELER / BİRİMLER:

PATOLOJİ

SİTOLOJİ

İMMÜNHİSTOKİMYA

FROZEN İNCELEME

KALİTE KONTROL

HİZMET ALANLARI:

Laboratuvarımız hastanemizin B1 katında yer almaktadır. Numuneler, ameliyathane ve polikliniklerden Sağlik Destek Personeli tarafından alınanak patoloji numunesi taşıma çantalarında laboratuvarımıza ulaştırılır. Laboratuvara ulaşan materyallerin kimlik barkotları, bilgisayar ekranında beliren istem bilgileri ile karşılaştırılarak bilgisayar sistemine ve ayrıca laboratuvar defterine kaydedilir, patoloji protokol numarası verilir. Doktor tarafından örneklerin gros (makroskopik) incelemesi yapılıp temsil edici örnekler alındıktan sonra dokular, doku takip cihazına konur. Bir gecelik doku takip işleminden sonra dokular, doku takip cihazından çıkarılarak parafin içine gömülür ve parafin bloklar elde edilir. Bu bloklardan mikrotom cihazı ile alınan 4-5 mikrometre kalınlığındaki dilimler lam üzerine alınır. Kesitlerin parafini inkübatör cihazında eritildikten (deparafinizasyon) sonra otomotik cihazda boyanır ve üzerlerine lamel kapatılır. Frozen inceleme için ise doku dondurularak kesilir ve birkaç dakika süren bir işlem ile boyanır. Hazırlanan preperatlar patolog tarafından değerlendirilir. Patoloji ve sitoloji sonuçları bilgisayar sistemindeki patoloji kısmına raporlanır ve bilgisayar ekranında diğer doktorlar için de okunabilir hale gelir. Histokimyasal ya da immünhistokimyasal inceleme gibi ek bir inceleme ya da konsültasyon gerekmesi halinde bu durum, istemi yapan hekime bildirilir ve gerekirse hasta bilgilendirilir.

Sitolojik incelemelerin büyük kısmını jinekolojik materyaller (smear) oluşturmaktadır. Laboratuvarımızda smear'ler için sıvı bazlı sitoloji kullanılmakta olup ayrıca tiroid ve diğer dokulara ait ince iğne aspirasyon biyopsileri ile bronşial fırçalama ve lavaj materyalleri de değerlendirilmektedir.

İmmünhistokimyasal inceleme için laboratuvarımızda, kullanımına en sık başvurulan antikorlar mevcut olup gerekli görülmesi halinde devreye sokulabilecek tam otomatize immünhistokimya makinesi (LabVision Autostainer360) de bulunmaktadır.

KALİTE KONTROL

Labotatuvarımızda eksternal kalite kontrol programı olarak, Amerikan menşeli College of American Pathologists (CAP) (Patoloji ve Jinekolojik sitoloji) kullanılmakta ve bu sayede tanılarımızın doğruluğu değerlendirildiği gibi bu programlara üye diğer laboratuvarlarla da sonuçlarımız karşılaştırılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Yoksa Ateroskleroza Bir Virüs mü Sebep Oluyor?

Aterosklerozun sebepleri hala önemli bir araştırma konusudur. Sitomegalovirüs (CMV) belkide damar içi tıkanıklıkların bir sebebi olabilirmi ? Araştırıcılar bu konu hakkında ipuçları elde etmişler.

46917 Kez izlendi

Paylaş

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi

Ortopedi ve Travmatoloji ve 47 daha

Sabit hat: +90 312 292 9900
Faks: +90 312 292 9910
E-posta: info@tobbetuhastanesi.com.tr

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi
Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara / Turkey