Kardiyoloji

Koroner Yoğun Bakım Kardiyoloji yatakları, merkezi monitör sistemi takibindedir. 4 adet tek kişilik koroner yoğun bakım ünitesi. 2 adet Ekokardiografi cihazı, 1 adet Multiplane Transözofagial Ekokardiogarfi cihazı mevcuttur.

HİZMET ALANLARI / HİZMET SAATLERİ:

Pazartesi – Cuma : 08:30 – 18:00

Cumartesi : 08:00 – 13:00

BÖLÜM KULLANIMINDA OLAN TEKNİK OLANAKLAR:

Koroner Yoğun Bakım Kardiyoloji yatakları, merkezi monitör sistemi takibindedir. 4 adet tek kişilik koroner yoğun bakım ünitesi. 2 adet Ekokardiografi cihazı, 1 adet Multiplane Transözofagial Ekokardiogarfi cihazı mevcuttur.

TANI VE TEDAVİSİ YAPILAN HASTALIKLAR:

Kliniğimizde kalp ve damar hastalıkları tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Koroner: Son 5 yılda 15.000 tanısal ve tedavi edici girişim yapılmıştır.Yıllık koroner anjiografi sayısı 3000’dir.

Kliniğimizde koroner girişim yıllık 1500 civarında olup bifürkasyo, korunmamış ana koroner, greft girişimleri rutin işlemlerdir.

Konjenital Kalp Hastalıkları: Doğumsal kalp delikleri (atriyal septal defekt,ventriküler septal defekt, patent ductus arteriozus ve aort kortasyonu) operasyon yapılmadan perkutan(kasıktan girilerek) yolla kapatılmaktadır. Türkiye’de en yüksek sayıda erişkin işlem yapan üç merkezden biriyiz.Yıllık ASD sayımız 35-40, VSD sayımız 6’dır.

Mitral Valvuloplasti:Yıllık 30 vaka merkezimizde yapılmaktadır. Yalnız bir olgumuzda akut kordal rüptür nedeni ile 4 gün sonra operasyon yapıldı. Diğer vakalarda tam başarı .

Periferik Damar(karotis,supklavian, renal ve iliyak arter ) darlıklar stent uygulaması yapılmakta olup yıllık girişim sayısı 200’dür.

Aritmi tedavisinde ablasyon yapılmaktadır. İntrakardiak defibrilatör ve biventriküler ICD veya CRT uygulanmaktadır.

Hipertansiyon ve kalp yetmezliği ünitelerimizde çağın tüm yenilikleri uygulanmakta dirençli vakalarda hemofiltrasyon uygulaması yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Kalp Hastalıklarında Beslenme

Diyetiniz günlük enerji ve protein ihtiyacınıza uygun özgü planlanmıştır. Yiyecekleri düzenli öğünlerde ve belirtilen miktarlarda tüketmeye dikkat ettiğiniz taktirde diyetinizin yararını ve size kazandırdıklarını kısa sürede göreceksiniz.

109422 Kez izlendi

EPS Nedir?

Elektrofizyolojik Çalışma (EFÇ ya da EPS) kalbin ritim ve iletim bozukluklarının tanısı amacıyla uygulanan bir girişimsel tetkikdir. Dolayısıyla EPS (ElectroPhysiological Study) konusuna geçmeden önce kalbimizin ritim ve iletim fonksiyonlarından kısaca bahsetmemiz faydalı olacaktır. Kalbimizin ana görevi içersinde bulundurduğu kanı pompalamaktır.

13019 Kez izlendi

Ablasyon Nedir ?, Nasıl Yapılır ?

EPS ile kalpte herhangi bir sorun tespit edildiğinde EPS’nin ikinci aşaması olan ablasyon işlemine geçilir. Ablasyon kelime anlamı olarak yok etmektir. Yani ritim bozukluğuna yol açan sorunlu bölgeyi ortadan kaldırmaktır. Uygulama olarak EPS’den farklı bir yanı yoktur. Tek farkı ablasyon yapmak için ek olarak bir kateterin daha kullanılmasıdır.

12197 Kez izlendi

Ünlü Amerikalı Sigara Tüccarının Türkiye Hikayesi

Manisalı Morrison ve Şinasi Hastanesi ; Halen Manisa da hizmet veren Şinasi Morris Hastanesi'nin hikayesi nedir ? Bu çocuk hastanesinin kuruluş öyküsünün ne kadar ilginç olduğunu biliyor muydunuz? Bakın ünlü sigara tüccarı nerelerden geçmiş.

13258 Kez izlendi

Coumadin Kullanım Kılavuzu

Pıhtı önler ilaçlar, kanınızın daha uzun sürede pıhtılaşmasını sağlayarak damarlarınızın içinde zararlı pıhtıların oluşmasını ve eğer varsa bu pıhtının büyümesini engeller. Ülkemizde bu amaçla kullanılan ilaç Coumadin olarak bilinmektedir. Eczanelerde 5 ve 10 mg tablet olarak bulunur. İlacın ne zaman ve hangi dozda kullanılacağına doktorunuz karar verecektir.

120532 Kez izlendi

Paylaş

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi

Ortopedi ve Travmatoloji ve 47 daha

Sabit hat: +90 312 292 9900
Faks: +90 312 292 9910
E-posta: info@tobbetuhastanesi.com.tr

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi
Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara / Turkey