Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanlığı, erişkinlerdeki (16 yaşından büyük) hormon hastalıkları; Tiroid Hastalıkları (tüm guatr tipleri), Diyabetes Mellitus (şeker hastalığı), hipoglisemik hastalıklar, Adrenal Gland Hastalıkları (böbrek üstü bezi hastalıkları; Cushing Sendromu, Addison Hastalığı, böbrek üstü bezinden salgılanan erkeklik hormonlarına bağlı kıllanma, yüksek tansiyonla seyreden bir tümöral oluşum olan Feokromasitoma.. v.b), Hipofiz Bezi Hastalıkları (hipofiz mikro ve makro adenomları: Prolaktin salgılayan adenomlar, büyüme hormonu salgılayan adenomlar -Akromegali-, Cushing Hastalığı, daha az görülen TSHomalar ve hormon salgılamayan hipofiz adenomları), Obezite, Kalsiyum metabolizması bozuklukları; Paratiroid Bezi hastalıkları, Osteoporoz (Kemik Erimesi), çocuklarda görülen Raşitizm'in erişkinlerdeki formu olan Osteomalazi, D vitamini hastalıkları, büyüme ve gelişme bozuklukları (fiziksel ve cinsel gelişme gerilikleri -daha çok pediatrik endokrinologlar tarafından izlenmesi önerilmektedir-), kadın ve erkek üreme sistemi bozuklukları, gebelikte görülen hormonal ve metabolik bozukluklar gibi hastalıkların tanı ve tedavilerini içerir.

HİZMET ALANLARI / HİZMET SAATLERİ:

Pazartesi – Cuma: 08:30 – 18:00

Cumartesi : 08:30 – 13:00

BÖLÜM KULLANIMINDA OLAN TEKNİK OLANAKLAR:

Hastanemiz Laboratuvarı ve Radyoloji Kliniği ile koordinasyon içinde çalışılmaktadır. Ayrıca bağımsız birim olan Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile hastaların sağlıklı beslenme planlarının oluşturulması aşamasında işbirliği yapılmaktadır.

LABORATUVAR:

Biyokimya ve Hormon Laboratuvarımız hastalarımızdan istediğimiz tetkikleri en doğru, güvenilir ve hızlı şekilde sonuçlandırarak tarafımıza ulaştırmaktadır.

AMELİYAT / İŞLEM / GİRİŞİMLER:

Radyoloji Kliniği’nde ultrason eşliğinde Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (TİİAB) deneyimli, uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.

TANI VE TEDAVİSİ YAPILAN HASTALIKLAR:

Tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar aşağıda belirtilmiştir.

ÖZELLİKLİ HİZMET ALANLARI:

Diyabetes Mellitus ve tüm Tiroid Hastalıkları


BÖLÜMÜN TANITIMI:

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanlığı, erişkinlerdeki (16 yaşından büyük) hormon hastalıkları; Tiroid Hastalıkları (tüm guatr tipleri), Diyabetes Mellitus (şeker hastalığı), hipoglisemik hastalıklar, Adrenal Gland Hastalıkları (böbrek üstü bezi hastalıkları; Cushing Sendromu, Addison Hastalığı, böbrek üstü bezinden salgılanan erkeklik hormonlarına bağlı kıllanma, yüksek tansiyonla seyreden bir tümöral oluşum olan Feokromasitoma.. v.b), Hipofiz Bezi Hastalıkları (hipofiz mikro ve makro adenomları: Prolaktin salgılayan adenomlar, büyüme hormonu salgılayan adenomlar -Akromegali-, Cushing Hastalığı, daha az görülen TSHomalar ve hormon salgılamayan hipofiz adenomları), Obezite, Kalsiyum metabolizması bozuklukları; Paratiroid Bezi hastalıkları, Osteoporoz (Kemik Erimesi), çocuklarda görülen Raşitizmin erişkinlerdeki formu olan Osteomalazi, D vitamini hastalıkları, büyüme ve gelişme bozuklukları (fiziksel ve cinsel gelişme gerilikleri -daha çok pediatrik endokrinologlar tarafından izlenmesi önerilmektedir-), kadın ve erkek üreme sistemi bozuklukları, gebelikte görülen hormonal ve metabolik bozukluklar gibi hastalıkların tanı ve tedavilerini içerir.

Ülkemizde halen 350 civarında Endokrinolog; üniversiteler, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ve Özel Hastanelerde görev yapmaktadır.

Bölümümüzce, ağırlıklı olarak bu sayılan alanlarda poliklinik hizmeti verilmektedir. Ayrıca diğer branşların hastanemize yatırdığı hastalar ve Acil Servisi’mize başvuran hastaların Endokrinoloji konsültasyonları, hastane yatış süresince izlemleri, yatışı gereken hastalarda da yatırılarak tedavileri yapılmaktadır.

Diyabet Eğitim Hemşiremiz, diyabetli hastalarımızın bireysel eğitimlerini planlayarak hastalığın ne olduğu, tedavi yöntemleri, komplikasyonları, vücut bakımları, ayak bakımları gibi konularda güncel bilgiler vermektedir. Ayrıca insülin uygulama teknikleri, kan şekeri ölçüm cihazının kullanımının öğretilmesi gibi el becerisi gerektiren uygulamalarda hastalara destek olmaktadır. Yine takipli diyabet hastalarımızda gerekli durumlarda iletişimi sağlamaktadır.

Diyabet Eğitim Hemşireliği ülkemizde hemşirelik özel dalları arasında yer almaktadır. Diyabet Eğitim Hemşiresi olabilmek için tercihen 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamak ve en az 2 yıl mesleki deneyim sahibi olmak gerekmektedir. Daha sonra Diyabet Hemşireliği Derneği tarafından düzenlenen 1 ay süreli teorik ve pratik uygulamaya dayanan sertifika programında başarılı olanlar Diyabet Eğitim Hemşiresi olmaya hak kazanır.

Hastanemizde her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü'nde çok geniş kapsamlı, tüm hastalara açık eğitim seminerleri düzenlenmekte ve duyuruları yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Diyabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)

Diyabet, pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen, ciddi komplikasyonlara neden olabilen bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir.

166014 Kez izlendi

Tip 2 Diyabet ve Tedavisi

7474 Kez izlendi

Bacakta şişme (ödem) için bilmeniz gerekenler

Bu yazıda, bacakta şişme (ödem) geliştiğinde doktorunuzun sorduğu soruları izah etmeye çalıştım.

54579 Kez izlendi

Yoksa Ateroskleroza Bir Virüs mü Sebep Oluyor?

Aterosklerozun sebepleri hala önemli bir araştırma konusudur. Sitomegalovirüs (CMV) belkide damar içi tıkanıklıkların bir sebebi olabilirmi ? Araştırıcılar bu konu hakkında ipuçları elde etmişler.

46952 Kez izlendi

DİYABET TEDAVİSİNDE YENİLİKLER

Diabetes mellitus, yani bilinen adıyla şeker hastalığı insülin eksikliği ya da insülinin etkisindeki yetersizlikler nedeniyle vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve proteinlerden yeterince yararlanamadığı, sürekli tıbbi bakım gerektiren, süregen bir metabolizma hastalığıdır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan hasta sayısındaki artışın yol açtığı yüksek maliyet ve hastalığın başlaması esnasında ya da süregen dönemde oluşturduğu diğer hastalıklar nedeniyle iyi tedavi edilmelidir.

41472 Kez izlendi

Çarpıntıyı tetikleyen durumlar

Çarpıntı, kabaca kalp atışının hissedilmesidir.

40027 Kez izlendi

tansiyon ölçerken nelere dikkat edelim

Hipertansiyon sessiz bir hastalıktır. Tanı koyarken dikkatli bir kan basıncı ölçümü gerekir. Kan basıncı ölçerken bazı noktalara dikkat etmeliyiz.

34339 Kez izlendi

Fast Food: Daha sağlıklı seçenekler için tavsiyeler

Fast-food restoranına gittiğinizde bu 5 tavsiye daha akıllı seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

19042 Kez izlendi

Trans yağlar ABD'de yasaklanıyor

ABD'de trans yağ içeren hazır gıdalar artık üretilmeyecek. 3 yıl içinde üreticiler ürünlerinden trans yağı çıkarmak zorunda kalacak. 3 yıl beklemeden şimdiden gerekli önlemleri alalım.

17853 Kez izlendi

Paylaş

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi

Ortopedi ve Travmatoloji ve 47 daha

Sabit hat: +90 312 292 9900
Faks: +90 312 292 9910
E-posta: info@tobbetuhastanesi.com.tr

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi
Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara / Turkey