Nöroloji

Baş ağrıları, Uyku Bozuklukları, Alzheimer Hastalığı ve diğer Demans tipleri, Parkinson Hastalığı ve diğer Hareket Bozuklukları, Multiple Skleroz, İnme, Epilepsi ve diğer bayılmalar, Baş Dönmeleri, Bel ve Boyun ağrıları, Kas ve Sinir hastalıkları gibi bir çok nörolojik hastalıkların, nöroloji kliniğimizde tanısı ve tedavisi yapılabilmektedir.

HİZMET ALANLARI / HİZMET SAATLERİ:

Pazartesi – Cuma: 08:30- 18:00

Cumartesi : 08:30-13:00

BÖLÜM TANITIMI

Başağrıları polikliniğimizin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Kliniğimizde başağrısı tanı ve tedavisi ilgili bölümlerin işbirliği ile sürdürülmektedir. Her türlü baş ağrısının tedavisi mümkün olmaktadır. Özellikle Migren kliniğimiz içinde başarılı olarak tedavi edilmektedir.

Gündüz uykululuk hali, enerji eksikliği, yorgun uyanma, tedaviye yanıt vermeyen yüksek tansiyon , çeşitli damar hastalıkları, kilo verememe belirtileri ile ortaya çıkan uyku bozuklukları kliniğimizde uyku laboratuarında araştırılmakta, tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Her yaşda görülebilen unutkanlık nedeni ve tedavisine yönelik olarak nöropsikolojik testler, görüntüleme yöntemleri hastanemizde uygulanmaktadır. Toplumda sık görülen Alzheimer hastalığının erken tanısı ve tedavisi başarı ile yürütülmektedir.

Hareket bozukluklarından en sık görülenlerden Parkinson Hastalığı ve ayrıca tik bozuklukları, titremeler ve diğer hareket bozukluklarının tanısı takibi ve tedavisi de tecrübeli ekibimiz tarafından yürütülmektedir.

Son yıllarda sıklığı artan ve her türlü nörolojik yakınmaya neden olan (çift görme, uyuşma, felç gibi) demiyelinizan hastalıkların başında gelen Multiple Skleroz tanı ve tedavisi başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Kliniğimizde beyin damar tıkanıklıklarının acil tedavisinde ilk 3 saatte acil servisimize başvuran hastalarımıza ambulans ekibinden yoğun bakım ünitesine dek entegre biçimde pıhtı eritici tedavileri uygulanabilmektedir. Bu tedavi metodu için gerekli olan tüm organizasyon; 24 saat çalışan Radyoloji ve Beyin Cerrahi ekibi desteğinin yanısıra yoğun bakım ünitesinin konu ile bilgili personeli sayesinde hastanemizde mevcuttur.

Kliniğimizde yer alan dijital Elektroensefalografi ( EEG ) cihazı ile epilepsiler ve diğer bayılmalar tanınabilmektedir. Epilepsi hastalarında ilaç tedavilerinin yanısıra cerrahi tedaviler de yapılmaktadır. Epilepsilerin cerrahi tedavisi için ön hazırlık çok önemlidir. Video-EEG monitorizasyon cihazı ile epilepsi tanı ve tedavisi ve epilepsiye aday hastaların nöbet odağı tanınabilmektedir. Epilepsi dışında bayılmalara neden olan hastalıklar ilgili bölümlerle koordine olarak çözüme ulaştırılmaktadır.

Her yaşta sıklıkla karşımıza çıkan Vertigo olarak baş dönmelerinin tanı ve tedavisi için her türlü alt yapı ve birikim kliniğimizde mevcuttur. Tedavi başarılı olarak, gerektiğinde, ilgili bölümlerle koordine olarak gerçekleştirilmektedir.

Baş ağrıları kadar sık görülen boyun ve bel ağrılarının tanı ve tedavisinde, kolaylıkla sonuç aldığımız tedavi yaklaşımlarımız ilgili bölümlerle birlikte başarı ile yürütülmektedir.

Değişik nedenlerle gelişen kas ve sinir hastalıklarının tanı ve tedavisi için gerekli alt yapımızla kısa zamanda sonuç alınmakta ve gerekli tedbirler ile hastalığın seyri ve takibi kliniğimizde yapılmaktadır.

BÖLÜM KULLANIMINDA OLAN TEKNİK OLANAKLAR:

Elektroensefalografi, Elektromyografi, Video-EEG monitorizasyon, Uyku laboratuarı

ÜNİTELER / BİRİMLER:

Poliklinik, Elektrofizyoloji (EEG-EMG) laboratuarı, Video-EEG monitorizasyon ve Uyku laboratuvarları

LABORATUAR:

Elektrofizyoloji (EEG-EMG) laboratuvarı, Video-EEG monitorizasyon ve Uyku laboratuvarları

AMELİYAT / İŞLEM / GİRİŞİMLER:

Lomber ponksiyon, sinir blokajı, BOS drenajı

TANI VE TEDAVİSİ YAPILAN HASTALIKLAR:

  • Baş ağrıları,
  • Uyku Bozuklukları,
  • Alzheimer Hastalığı ve diğer Demans tipleri,
  • Parkinson Hastalığı ve diğer Hareket Bozuklukları,
  • Multiple Skleroz,
  • İnme,
  • Epilepsi ve diğer bayılmalar,
  • Baş Dönmeleri,
  • Bel ve Boyun ağrıları,
  • Kas ve Sinir hastalıkları

ÖZELLİKLİ HİZMET ALANLARI:

Ağrı, Beyin damar hastalıkları, Epilepsi , Uyku Bozuklukları ve Hareket Bozuklukları

İlgili Makaleler

Coumadin Kullananların Dikkat Edilmesi Gerekenler

Coumadin bazı hastalıklarda kan sulandırıcı olarak kullanılmaktadır. Ancak sürekli takibi gerekir. Bu takip INR dediğimiz test ile olur. Coumadin kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır

41213 Kez izlendi

Çarpıntıyı tetikleyen durumlar

Çarpıntı, kabaca kalp atışının hissedilmesidir.

40027 Kez izlendi

tansiyon ölçerken nelere dikkat edelim

Hipertansiyon sessiz bir hastalıktır. Tanı koyarken dikkatli bir kan basıncı ölçümü gerekir. Kan basıncı ölçerken bazı noktalara dikkat etmeliyiz.

34339 Kez izlendi

Acil Serviste Nobet Geciren Hastaya Yaklasim

Ilk kez nobet gecirmis olan hastaya yaklasim prensipleri

27486 Kez izlendi

Sıcak Hava ve Egzersiz

Sıcakta egzersiz vücudunuza ek yük getirir. Dikkat etmezseniz riskli duruma düşebilirsiniz.

17428 Kez izlendi

Trans yağlar ABD'de yasaklanıyor

ABD'de trans yağ içeren hazır gıdalar artık üretilmeyecek. 3 yıl içinde üreticiler ürünlerinden trans yağı çıkarmak zorunda kalacak. 3 yıl beklemeden şimdiden gerekli önlemleri alalım.

17853 Kez izlendi

Paylaş

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi

Ortopedi ve Travmatoloji ve 47 daha

Sabit hat: +90 312 292 9900
Faks: +90 312 292 9910
E-posta: info@tobbetuhastanesi.com.tr

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi
Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara / Turkey