Beslenme ve Diyetetik

Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan TOBB Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü, yatarak ve ayaktan hizmet alan hastaların beslenme tedavisini programlayarak, hasta iyileşme sürecini destekleyecek beslenme hizmetlerini vermekte, uygulama ve takibini yapmaktadır.

HİZMET ALANLARI / HİZMET SAATLERİ:

Hafta İçi : 08:30 – 18:00

Cumartesi: 08:30 – 13:00

Diyet Polikliniğimize; Obezite (şişmanlık) nedeniyle başvuran hastalarımızın, bazal metabolizma hızı, vücut yağ, kas ve su oranları, “Vücut bileşenleri ölçümü” tekniği kullanılarak incelenmekte , bireylerin beslenme alışkanlıkları ve genel durumları değerlendirilerek, beslenme tedavileri planlanmakta ve bireysel eğitim verilmektedir.

Sağlıklı beslenme ve diyet programına başlamadan önce kilo almaya neden olan beslenme ya da yaşam tarzındaki yanlışlar ve ideal kiloya ulaşmak için hedefler doğru tespit edilmelidir. Bilgilendirme görüşmesi olan ilk görüşmede sağlıklı beslenme, diyet prensipleri ve hastanemizdeki uygulama ile ilgili bilgi verilmektedir. Daha sonra hastalarımız tıbbi tanı ve tıbbi değerlendirmesi, beslenme alışkanlıkları ve genel durumları göz önüne alınarak beslenme programı oluşturulmakta ve eğitimi planlanmaktadır.

Diyet polikliniğimizde obezite tedavisinin yanı sıra beslenme ve diyet tedavisi gerektiren tüm durumlar için (gebelik-emziklilik dönemi, çocuk- adölesan beslenmesi, diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, osteoporozis , gastrointestinal sistem hastalıkları, enteral ve parenteral beslenme, kanserde beslenme, böbrek hastalıkları ve diğer metabolik hastalıklar gibi) bireysel eğitim verilmektedir.

Polikliniğimize başvuran hastalar ile başlangıçta haftalık periyotla görüşmeler yapmaktadır. Bu periyotlar hastanın durumuna göre zaman zaman 15 günlük yada daha uzun surelere dönüşmektedir. Diyet programının bitiminde aynı sorunun tekrar etmemesi amacıyla koruyucu diyet eğitimleri verilmektedir.

Kilo almaya neden olan beslenme ya da yaşam tarzındaki yanlışlar ve ideal kiloya ulaşmak için hedefler doğru tespit edilmeli, doğru kaynaklardan bilgi alınmalı ve uygulanmalıdır. Sağlığın korunması ve devamlılığı için yeterli ve dengeli beslenmek bir yaşam biçimi olmalıdır

İlgili Makaleler

Coumadin ve Beslenme

Kullandığınız COUMADİN adlı ilaç; kanınızda pıhtı oluşumunu önlemek ve kanın incelmesini sağlamak amacıyla verilmektedir.

141663 Kez izlendi

Genetiği Değiştirilmiş Besin Nedir?

Bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi ya da ona kendi doğasında bulunmayan bambaşka bir karakter kazandırılması yoluyla elde edilen canlı organizmalara “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar”, kısaca GDO adı verilir.

15396 Kez izlendi

İncelikler Yüzünden

Karın, basen, kalça, bacak, bel gibi alanlardaki bölgesel fazlalıklar ve selülitli bölgeler pek çoğumuzu olumsuz etkiler. Gelin bu konuları çözmek için yeni alternatiflerden, teknolojilerden bahsedelim.

11079 Kez izlendi

Kışın Sağlığınızı Koruyun

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin önemi tartışılamaz. Her erişkinin sahip olduğu bağışıklık sistemi; sık hastalanma, olumsuz çevre koşulları, aşırı yorgunluk ve stres, uykusuzluk, kötü ve yetersiz beslenme, sigara ve alkol kullanımı, ağır egzersiz gibi etkenler ile zayıflar. TOBB ETÜ Hastanesi DYT. Çiğdem BÖLÜK ÖNGÜNER

7070 Kez izlendi

Paylaş

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi

Ortopedi ve Travmatoloji ve 47 daha

Sabit hat: +90 312 292 9900
Faks: +90 312 292 9910
E-posta: info@tobbetuhastanesi.com.tr

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi
Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara / Turkey