Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri)

Özel TOBB ETÜ Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü her yaştaki çocukların sağlığını korurken ve hastalıklarını sağaltırken; çocukların tetkik, tedavi ve bakım planlarına ailelerini de ortak eden, hastanede geçirdikleri her anı aileleri ile birlikte geçirmelerini sağlayan, çocuklara kendilerinin bir hastanede değil, kendileri için en doğal ortamlar olan ev ve oyun ortamlarında hissettiren bir bölümdür.

Bu bölümde; 0-16 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin tetkik, tedavi ve koruyucu sağlık hizmetlerini vermek üzere organize olmuştur. Doğumdan başlayarak, tüm çocukluk dönemi hastalıkları alanının deneyimli öğretim üyeleri, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları ile alt dallarda uzmanlaşmış hekimler tarafından muayene, tetkik ve tedavi edilmektedir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarına ek olarak, Yenidoğan Sağlığı Uzmanı, Çocuk Hematolojisi (Kan Sağlığı), Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Allerjisi, Çocuk Nefrolojisi, Çocuk Kardiyolojisi ve moleküler genetik gibi yan dal alanlarında deneyimli uzman doktorlar kadrolu olarak çalışmakta, Ayrıca çocuk sağlığının ayrı uzmanlık gerektiren konularında da; alanlarında uzman olan, anlaşmalı danışman doktorlarımızdan destek alınmaktadır. Sistemimiz içinde her çocuğa ve çocuk hastaya sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Özel TOBB ETÜ Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü; Yenidoğan Bebek Sağlığı, Bebek ve Çocuk Sağlığı Polikliniği, Yatan Hasta Servisi alt ünitelerinden oluşmaktadır.

Yatan Hasta Ünitesi

Acil ve Polikliniklerde görülen hastalar gerektiğinde yatırılarak, tedavi edilmektedir. Hastaneye yatış gerektiren sağlık sorunu olan çocuklar, aileleri ile birlikte, kendilerini evlerinde hissedecekleri bir ortam olan “yataklı hasta servisimize” kabul edilmektedirler. Hastaneye yatan hastalarımız Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları’nın en yeni ve çağımızın gereklerine en uygun tıbbi ve biyopsikososyal yaklaşımlar doğrultusunda, mümkün olan en kısa yatış süresince sağlanmaktadır.

Özel TOBB ETÜ HASTANESİ PEDİATRİK ALERJİ BÖLÜMÜ

 • Astım &Alerjik Nezle(Saman nezlesi)
 • Öksürük,Hışıltı
 • Besin Alerjileri
 • Egzema ve Döküntüler
 • İlaç alerjileri
 • Böcek Alerjileri
 • Kronik orta kulak ve sinüs problemleri
 • Ürtiker ve Anjioödem gibi tüm alerjik hastalıkların TANI TEDAVİ VE KORUNMASINDA YANINIZDADIR.

Bebeğinizin yanaklarında kol ve bacaklarında egzema var ve çok kaşınıyorsa,

çok sık burun akıntısı tıkanıklığı ve sonucunda sık orta kulak iltihabı ve sinüzit oluyor ve sık antibiyotik kullanıyorsa, sık öksürük hırıltı ve nefes darlıkları yaşıyorsa, SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ.

HASTANEMİZDEKİ ALERJİ UYGULAMALARI

 1. Alerji poliklinik ve yatan hasta hizmeti
 2. Hastanenin diğer servislerinden istenen alerji konsültasyonların değerlendirilmesi
 3. Alerjenlerle Alerji Deri Testleri (prick ve patch testleri)
 4. İlaç ve besin provokasyon testleri ve ilaç desensitizasyonları
 5. Solunum fonksiyon ve bronkodilatasyon (Reverzibilite) testleri
 6. Alerjen immünoterapi (Alerji Aşı Tedavisi)
 7. Hasta ve yakınlarının astım ile ilgili eğitimi

Deri prick (alerji) testi

Sıvı şeklinde olan test solüsyonu kolun dirsekten itibaren iç kısmına damlatılır ve lanset adı verilen ince bir iğne ile cilt altına girmesi sağlanır. Cilt tepkisi 15 dakika sonra okunur. Çevresinde kırmızı bir hale olması ve kabarıklık testin pozitif olduğunu göstermektedir. Bu bulgu kişinin klinik verileri ile birlikte değerlendirilir.

Alerji Aşı Tedavisi: Özellikle alerjik nezle ve astımda hastanın alerjisi olduğu polenler ve ev tozları artan dozlarda ciltaltı veya ağızdan verilerek uygulanan en az 3 yıl süren bir tedavi şeklidir.

Solunum fonksiyon testi

Spirometre adı verilen özel bir cihaz yardımı ile akciğer fonksiyonlarınızın ölçülmesi işlemidir. Test mesai saatlerinde, randevuya ihtiyaç olmadan yapılmaktadır.

Bronkodilatasyon testi

Bronkodilatör adı verilen nefes açıcı ilaç uygulanımı sonrası solunum fonksiyon testinin tekrarlanması ile ilaç yanıtının değerlendirilmesidir.

http/www.aid.org.tr

YENİDOĞAN BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ ÜNİTESİ

Hastanemizde Yenidoğan Bebek ve Çocuk Sağlığı Polikliniği Ünitesi alt yapı ve donanım açısından evrensel olarak kabul edilmiş tüm gereklere sahip olan bir servis olup modern teknolojinin en yeni örnekleri ile donanmış bir birimdir.

Sağlık Personeli

İlgili Makaleler

ÇOCUKLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), çocukluk çağının en sık görülen enfeksiyonlarından biridir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ikinci sıklıkta görülür. Üriner sistemin herhangi bir bölümünün (böbrekler, üreterler ve mesane) başta bakteriler olmak üzere mikroplarla enfekte olmasına denir.

248633 Kez izlendi

Çocuklar ve Çikolata

Çikolatayı oluşturan temel yapı olan kakao, demir, çinko, kalsiyum, magnesium, fosfor, flavonoidler, antioksidanlar, ve kafeinden zengindir. Öyleyse böylesine besin değeri yüksek bir madde için sorumuz şu olmalı: Çikolatayı çocuklarımıza verelim mi?

52252 Kez izlendi

Çinko Eksikliği

Beslenmeye bağlı çinko eksikliği dünyada ve Türkiye'de yaygındır. Özellikle, sınırda çinko eksikliği için risk grupları kreş ve okul öncesi çocuklar, adolesan dönemdeki gençler, hamile kadınlar, emziren kadınlar ve yaşlılardır.

44585 Kez izlendi

Thalassemia (Akdeniz Kansızlığı) Nedir ve En Çok Kimlerde Gö...

​Dünyanın birçok ülkesinde görülen kalıtsal bir kan hastalığıdır. Dünyada yaklaşık 2 milyon taşıyıcı olduğu hesaplanmıştır.

44253 Kez izlendi

YAZ AYLARINDA SIK GÖRÜLEN BİR HASTALIK: İSHAL

Yaz aylarında sıcaklık artışı nedeniyle buharlaşma ve terleme şeklinde çok miktarda sıvı kaybederiz. Bu kaybedilen sıvıyı yerine koymak, susuzluğu gidermek için alınan, temizliğine dikkat etmeden tüketilen her türlü içecek, özellikle kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan veya dağıtılan, denetimsiz içme suları ve bu sularla yıkanmış sebze, meyveler ishalin yaz aylarında daha sık görülmesinin nedenleridir.

31212 Kez izlendi

Birinci Dünya Savaşı Anılarında Hastalıklar ve Tedavileri

Birinci Dünya Savaşı yalnızca bir savaş değildir. Yokluk, sefalet, açılık ve hastalık o dönemde yaşayanların karşılaştıkları sorunlardır. Anılarını yazan az sayıda birey, yaşadıklarını yazarken, başlarından geçen hastalıkları ve tedavilerini aktarırlar.

28404 Kez izlendi

Orak Hücreli Anemi

Dünyanın birçok ülkesinde görülen kalıtsal bir kan hastalığıdır. Alyuvarların içinde bulunan hemoglobin A'nın yerini Hemoglobin S alır. Akdenizi de içine alan bir kuşak içinde, Kıbrıs, İtalya, Yunanistan, İspanya ve Afrika kökenlilerde görülür.

26540 Kez izlendi

Bak Gördün Mü?

Bebeğinizin en önemli rutin muayenelerinden biri göz muayenesidir.

22277 Kez izlendi

ÇOCUKLARDA DİYABETİK NEFROPATİ

Diyabetes Mellitus, yani şeker hastalığı, çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalıklardan biridir ve son yıllarda görülme sıklığı giderek artmaktadır. Bu dönemde en yaygın görülen Tip 1 Diyabettir ve pankreasta yapılan insülin hormonunun eksikliği sonucu ortaya çıkar. Kesin sebebi bilinmemekle birlikte genetik ve çeşitli çevresel faktörler hastalığın gelişiminde rol oynar.

21570 Kez izlendi

ÇOCUKLARDA ASTIM VE ALERJİ

Normal kişilerin karşılaştığında sorun yaşamadığı bazı maddelere alerjen, alerjik kişinin bunlara verdiği anormal cevaba ise alerji diyoruz. Alerjik olmayan bir kişi, baharda çayır ve ağaçların arasında rahat bir piknik yapabilirken, alerjik olan ve polen duyarlılığı geliştirmiş bir kişi ise böyle bir ortamda şiddetli hapşırma, burunda ve gözde akıntı, kaşıntı ve öksürüklerle alerjik bir kriz yaşayabilir.

20308 Kez izlendi

Paylaş

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi

Ortopedi ve Travmatoloji ve 47 daha

Sabit hat: +90 312 292 9900
Faks: +90 312 292 9910
E-posta: info@tobbetuhastanesi.com.tr

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi
Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara / Turkey