Bak Gördün Mü? TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Created: 2016-03-22 13:45:35
View Count: 27019

Bak Gördün Mü?

Bebeğinizin en önemli rutin muayenelerinden biri göz muayenesidir.


Bak Gördün Mü?

Çocuk doktorunuz, doğumu takip eden tüm kontrollerinde gözlerle ilgili şüpheli bir bulgu saptadığında sizi göz hekimine yönlendirecektir. Ancak bebeğiniz 1 yaşını tamamlamadan(6 ay-1 yaş arasında), çocuk kliniğindeki kontrolleri tümüyle normal bile olsa, onun göz hekimi tarafından da mutlaka görülmesini sağlamanız gerekir. Çünkü bebeğinizin gözlerinde bu yaşta var olabilecek ve görmesini bulanıklaştıran herhangi bir bozukluk(kapak düşüklüğü, kırma kusuru, şaşılık, ortam opasitesi ve gözün gören tabakası ile ilgili sorunlar), görmenin gelişimini engelleyerek ömür boyu net görememeye (göz tembelliği-ambliyopi) yol açabilir.

Ambliyojen faktörler olarak adlandırdığımız bu problemlerin ancak çok küçük bir bölümü çocuk doktorunuz tarafından saptanabilir; zamanında düzeltilmemeleri halinde tembellik kaçınılmazdır. Çocuk ne kadar bulanık görüyorsa, görmenin gelişimi o kadar çok engellenir. Bazı nadir hastalıklarda görmenin sağlıklı gelişimi için doğumu izleyen günler bile önemliyken(örneğin doğumsal kataraktlarda iyi bir görme ancak ilk 48 saatteki operasyonla sağlanabilir), büyük bölümünde tedavi için 1 yaş sonuna kadar zamanımız vardır. Prematür veya düşük doğum ağırlıklı bebekler, gözyaşı sistemi tıkanıklıklarına bağlı olabilecek tek taraflı yaşarmalar ve şaşılık, göz hekiminin bir an önce görmesini ve takibini gerektiren diğer önemli durumlardır.

Göz tembelliğini tedavi etmenin, tembelliği yaratan durumları tedavi etmekten her zaman daha güç olduğunu unutmayın ve çocuğunuz 1 yaşını doldurmadan bir göz hekimine getirin!

Randevu için 0312 292 99 00


This post has been written by TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi and viewed 27019 times.


Comments

Loading...