Geniz Eti Ameliyatlarında Kansız Dönem TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Created: 2016-03-22 13:32:21
View Count: 36523

Geniz Eti Ameliyatlarında Kansız Dönem

Artık geniz eti ( adenoid hipertrofisi) ameliyatlarında plasma teknolojisi sayesinde ameliyatlar kanama olmadan yapılabiliyor.

Geniz Eti Ameliyatlarında Kansız Dönem

Geniz eti çocuklarda burnun arka bölümünde nazofarenks ( geniz) bölgesinde yer alan ve horlama, solunum sıkıntısı ve hatta gece uykuda nefes durmalarına yol açan lenf dokularının büyümesinden kaynaklanan bir sorundur. Kulaklarda efüzyonlu otit dediğimiz sıvı birikimlerine, geçmeyen veya sık tekrarlayan sinüzit infeksyonlarına, gece öksürüklerine ve nefes almada zorluk yaşanmasına neden olur.

Tedavisi büyümüş olan geniz etinin ameliyatla alınmasıdır. Eski teknikte küretaj dediğimiz yöntemle geniz eti alınmaktaydı. Ameliyat sahası görüş altında olmadığından bu hem geniz etinin tam çıkarılamamasına neden olmakta, hem de ameliyat sonrası tampon konularak beklenilmesini gerektirmekteydi. Tam çıkarılamayan geniz eti bazı çocuklarda sonraki aylar veya yıllarda yeniden büyüyerek ikinci ameliyatlara gerek duyulmasına yol açabilmekteydi. Yeni yöntemde ise geniz etleri artık özel bir teknoloji ile buharlaştırılarak alınabilmekte. Bu yöntem ile hem hiç kanama olmamakta ve dolayısıyla tampon konulmasına gerek kalmamakta, hem de geniz eti ameliyat sahası tam görüş altında alınabildiğinden dolayı tam olarak çıkarılabilmekte, böylelikle tekrarlama olasılığı da, çok daha düşük olmaktadır. Ameliyat süresi daha kısa sürmekte böylelikle daha kısa süre anesteziye ihtiyaç duyulmaktadır. Kısa anestezi süresi de hastaların daha erken taburcu olmalarına olanak sağlamaktadır. Aslında bu teknikle geniz eti ameliyatları ameliyat olmaktan bir anlamda çıkmış, geniz eti müdahalesi olmuştur.

Plasma Teknolojisi:

Radyofrekans enerjisinin yüksek seviyelerde kulanılması ile oluşturulan Plasma enerjisi doku üzerinde ve havada bulunan su buharının iyonize hale getirilerek iyon bulutu yani plasma topu oluşturulması olgusudur. Bu iyon yumağı yani plasma topu içine giren doku buharlaşarak alınabilir. Böylelikle adenoid dokusu buharlaştırılarak kanasız bir şekilde ve tam olarak kısa dakikalar süren bir zamanda alınır. Aynı işlem tonsilde de uygulanabilir. Kanama riski standart ( eski teknik küretaj) cerrahiye göre çok daha düşüktür. Dokunun tam olarak görüş altında alınabilmesini sağladığından tekrar adenoid( geniz eti) oluşumu olasılığı da çok düşüktür.


This post has been written by TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi and viewed 36523 times.


Comments

Loading...