BİZ DOĞUMA HAZIRLANIYORUZ TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Created: 2016-03-16 12:02:56
View Count: 23800

BİZ DOĞUMA HAZIRLANIYORUZ

Belki de dünyanın en güzel haberidir o: Hamilesiniz! Anne oluyorsunuz! Evet, evet siz de baba oluyorsunuz! Yaşasın!


BİZ DOĞUMA HAZIRLANIYORUZ

BEBEĞİMİZİ BEKLERKEN

Belki de dünyanın en güzel haberidir o: Hamilesiniz! Anne oluyorsunuz! Evet, evet siz de baba oluyorsunuz!

Yaşasın!

İşte o andan itibaren de bebeğiniz ve sizlerin hazırlık süreciniz başlar. Bebeğiniz için alışveriş yapmak dünyanın en keyifli işlerinden biridir. Anneler ve babalar bu süreçte bebekleri için en iyi ürünleri almak isterler.

Bebeğinizin ihtiyacı olacak ürünleri gerçekten doğru aldığınıza emin misiniz? Bu bilgileri nereden aldınız? Annenizden, arkadaşınızdan ya da mağaza satış temsilcisinden mi?

Bu bilgiler eksik ya da gereksinimden çok fazla olabilir. Bu nedenle, biz hemşirelerin/ebelerin hastane sürecinizde siz ve bebeğiniz için kullanacağımız ve aynı zamanda eve gittikten sonra gerekli gördüğümüz ürünlerin neler olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Doğuma hazırlık sürecinde en güncel, en doğru bilgileri gebe eğitimlerimizle veriyor; anne ve babaları bu ücretsiz eğitimlerimize davet ediyoruz.


ANNELER İÇİN;

Gecelik ya da pijama - Hangisi ile rahat ederseniz, birinden birini tercih edebilirsiniz. Göğsün altına kadar açılabilen önden düğmeli ya da çıtçıtlı kıyafetler emzirmenin daha rahat olmasını sağlayacaktır. Emzirme süresinde değişen hormonların etkisiyle çok terleyeceğiniz için 3 takım gecelik ya da pijama almanız önerilir.

Yüksek bel iç çamaşırı - Sentetik çamaşırlar cildinizin hava almasını engelleyeceği için pamuklu iç çamaşırını tercih etmelisiniz. Doğumdan sonra rahminiz hala büyük olduğundan dolayı, kan dolaşımının rahat olması için çamaşırınız dar olmamalıdır. Rahat hareket edebilmeniz için çamaşırınızın rahminizi kavrayacak esneklikte olması gerekmektedir. 5 adet iç çamaşırı işinizi görecektir.

Emzirme sütyeni - Kullanılan sütyenin meme başına gelen alanının geniş olmasına dikkat etmelisiniz. Doğumdan sonraki birkaç gün içinde sütünüz çoğalacaktır. Bu yüzden 1-2 beden büyük çamaşır almalısınız. Eğer sütyeniniz dar olursa süt kanalı baskılanır ve beraberinde meme problemi yaşamanıza sebep olabilir. 3 adet emzirme sütyeni yeterli olacaktır.

Hijyenik ped - Doğumdan sonra ilk bir hafta kanamanız fazla olabilir. Bu yüzden pamuklu, emici, biraz büyük hijyenik ped tercih etmelisiniz.

Terlik - Ayağınız ödemli olacağından dolayı; yarım numara büyük, kolay giyip çıkarabileceğiniz, kaydırmayan, silinebilir terlik almanızda fayda var.

Meme ucu kremi - Doğal olan kremleri tercih etmelisiniz. Böylelikle memenizi silmeden bebeğinizi emzirebilirsiniz. Meme ucu koruyucu kremini doğumdan 1 hafta önce kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanırken meme ucu ve kahverengi kısmına ince bir tabaka şeklinde sürmelisiniz.

Süt sağma cihazı - İhtiyaç duyduğunuzda süt sağma cihazı temin etmelisiniz. Elektrikli süt sağma cihazının kullanımı rahat ve daha kolaydır. Bu konuda hastanemizin emzirme/ anne sütü danışman hemşiresi size yardımcı olacaktır.

BEBEK İÇİN;

Bebek bezi - Bebeğinizin kilosuna uygun olan çocuk bezini tercih etmelisiniz. Bebek bezlerinin üzerinde uygun olan kilo aralığı yazar örn:3-5 kg gibi.

Pamuk - Bebeğinize alt bakımı verirken makyaj pamuğu kullanabilirsiniz. Evde alt bakımını pamuk ve ılık suyla, dışarıya çıktığınızda ise ıslak mendil ile yapabilirsiniz. Yalnız ıslak mendil kullanırken dikkatli olmalısınız. Yapılan bir araştırmada değişik markalarda ıslak mendiller incelenmiş ve 62 kimyasal maddeye rastlanmıştır. Bu maddelerden sadece 16 tanesinin insana zararlı olmadığı bulunmuştur. Bu nedenle bebekler için uygun olan ıslak mendil ürünlerini tercih etmelisiniz.

Tulum - Tulumda ne kadar çok detay varsa kullanımı o kadar zor demektir. Tulumlarda alttan çıtçıtlı olanları tercih etmek kullanım kolaylığı sağlar. Arkadan çıtçıtlıları kesinlikle tercih etmeyin. Tulumlar pamuklu, tercihen tek renk ve bebeğin ayına uygun olması gerekmektedir. Kıyafetlerin günlük ve kirlendikçe değiştirilmesi gerektiğinden; en az 5 adet tulum işinizi görecektir. Bebekler çok çabuk büyür. Bebeğiniz büyüdükçe kıyafetlerinde de bir büyük boyuta geçilmesi gerekir.

Alttan çıtçıtlı atlet - Mevsimine göre kolsuz, kısa kollu ya da uzun kollu tercih edebilirsiniz. Alttan ve omuzdan çıtçıtlı atletler bebeğinizin cildini ikinci bir deri gibi saracaktır. Böylelikle bebeğinizi daha rahat kavrayabilirsiniz. Zıbınlar yukarı doğru sıyrıldığı için kullanışlı olmuyor. Ayrıca zıbının kuşağının bağlanan kısmı bebeğinizin cildine rahatsızlık verebilir. Hastane çıkışı diye satılan ürünleri almanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü içerinde hiç kullanmayacağınız gereksiz ürünler var ve pahalı. Atlet çok çabuk kirlendiği için en az 5 adet olmalıdır.

Çorap, eldiven, şapka - Lastikleri sıkmayan, gevşek olmayan, pamuklu olanları tercih etmelisiniz. Bebekler beden ısısını kontrol etmekte zorluk çektiği için ilk günlerde şapka daha çok kullanılır. Bu yüzden 3 tane almanız yeterlidir. Anneler bebek yüzünü çizdiği için ve elleri soğuk olduğu için eldiven kullanma gereksinimi duyarlar. Eldiven kullanmak yerine, tırnak bakımı vermek daha doğru olacaktır. Bebeklerin dolaşımından dolayı el ve ayakları soğuk olur. Eldiven kullanılması çok fazla önerilmiyor. Çünkü bebekler dokunarak öğreniyorlar. Özellikle emzirme sırasında eldiven kullanılmaz. Bebek çıplak elleri ile memeye dokunarak süt gelişini ve akışını olumlu yönde etkiler. Bu yüzden 3 adet eldiven yeterlidir. Çorap bol miktarda alabilirsiniz. Eldiven, şapka ve çorap çok çabuk kayıp düşer. Sayı belirlenirken bu özellik göz önüne alınmalıdır.

Battaniye - Pamuklu olan ürünleri tercih etmelisiniz. 3 adet battaniye olması yeterlidir.

Tırnak makası, tırnak törpüsü - Tırnak makasında kağıt makası modelini almanızı öneriyoruz. Bebeğin tırnağı ve eti birbirine çok yakındır. O yüzden çıtçıtlı tırnak makası kullanırken dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde parmak derisine zarar verebilirsiniz. Bebeğinizin tırnağını kesseniz bile jilet gibi keskinliği devam eder. Bu yüzden tırnağını kestikten sonra törpülemenizde fayda var. Hatta tırnağını kesmekten çekiniyorsanız ya da zorlanıyorsanız sadece tırnaklarını törpüleyerek de tırnak bakımını yapabilirsiniz. Bu işlemleri bebeğiniz uykuda iken yaparsanız daha rahat ve güvenli olur.

Fırça, tarak seti - Bebeklerin saç bakımını yaparken saç fırçası ya da tarağı kullanabilirsiniz. Bebeğiniz uyandığında her sabah saç bakımını yapmaya özen gösterin.

Vücut termometresi - Bebekler ilk günlerde ve banyo sonrası beden ısısını kontrol etmekte zorluk çeker, bu yüzden beden ısısını ölçmek ve buna göre gerekli önlemleri almak gerekir. Dijital ya da kulaktan ölçer olan termometreyi tercih edebilirsiniz.

Burun aspiratörü - Burun bakımı yaparken önce serum fizyolojikle burun deliklerini yıkamak, sonrasında burun aspiratörü ile sıvıyı çekmek burnun temizlenmesini ve bebeğin rahat nefes almasını sağlayacaktır.

Pişik önleyici krem - Alt bakımı yaparken özellikle kaka sonrası pişik önleyici kremi poposuna ince tabaka şeklinde sürmek koruyucu bir tabaka oluşmasını sağlayacaktır. Unutmayın; amacımız pişik oluşmasını engellemek. Eğer pişik oluştuysa o zaman devreye pişik kreminin girmesi gerekir.

Şampuan, sabun, bebek kremi - Bebek şampuanında; gözleri yakmayan, bebeğin saç derisine uygun, bakteri ve mantarlara karşı koruyucu ancak deriyi tahriş etmeyen ürünleri tercih etmelisiniz. Nemlendirici krem ya da losyon cildin kurumasını önleyen özelliklerde olmalıdır.

Ağız bezi - Yumuşak ve oldukça kullanışlı olduğu için tülbent olanlar tercih edilmelidir. Çok çabuk kirlendiği için fazla miktarda bulundurulması gerekir.

Biberon - Normalde bebeklerin biberonla tanışmalarını önermiyor ve hiç istemiyoruz. Ancak ihtiyaç olması durumunda kullanılabilir. Biberonlar; yavaş akışlı, sterilize edilebilir,

kaynatılabilir, kaynatıldığında su ve ısıdan etkilenmeyen dayanıklı özellikte olmalıdırlar.

Emzik - Normalde önermiyoruz fakat bebeğinizin emme isteği fazla ise, uykuya dalmasına yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

Sterilizatör - Steril edeceğiniz ürünlerin ön temizliğini yaptıktan sonra, steril edebilirsiniz. Sterilizatör; yoğun ısısı ile biberon, süt sağma kiti, emziklerdeki bütün mikropları kısa sürede öldürerek steril olmasını sağlar. Aynı işlemi kaynatarak da yapabilirsiniz.

Banyo malzemeleri - (Küvet, kova, tas, file, havlu, şampuan, sabun v.b. ) Suyun ısısı sabit olmadığı için bebekler akan suyun altında yıkanmaz. Su kovaya doldurulur, ısısı kontrol edilerek banyo yaptırılır. Kulanılacak tüm malzemeler sadece bebeğe ait olmalıdır.


BUNLARI


  • Bebeğin bütün kıyafetlerinin yıkanmış, ütülenmiş ve etiketlerinin kesilmiş olması gerektiğini,


  • Bebeklerde 1 yaşına kadar yastık ve yorgan kullanılmaması gerektiğini,


  • Kıl kökünde tıkanıklığa neden olduğu için bebek yağı kullanılmaması gerektiğini,


  • Gebeliğinizin 30. haftasından itibaren eşyalarının hazır olması gerektiğini,


BİLİYOR MUSUNUZ?


Emel KONAK

Özel TOBB ETÜ Hastanesi

Hemşirelik Hizmetleri Direktör Yardımcısı

ekonak@tobbetuhastanesi.com.tr


This post has been written by TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi and viewed 23800 times.


Comments

Loading...