KOZMETOLOJİ İLE İLGİLİ KISA BİLGİLER Uzm. Dr. Murat Baykır Created: 2016-03-15 14:45:37
View Count: 42132

KOZMETOLOJİ İLE İLGİLİ KISA BİLGİLER

Derimizin parlak, pürüssüz, lekesiz, kırışıksız, gergin ve daha genç görünmesi tüm dünyada arzulanan bir durumdur. Ayrıca bazı doğumsal estetik bozuklukların düzeltilmesi de yine kozmetolojinin alanına girer. Buna ulaşabilmek için ise pek çok ürün, cihaz ve uygulamadan faydalanılabilir.


KOZMETOLOJİ İLE İLGİLİ KISA BİLGİLER

Bu metodlar gün geçtikçe de artmaktadır. Özellikle de non-invaziv dediğimiz ameliyatsız çözümler hem daha konforlu, hem daha az yan etki barındıran, hem de günümüz yaşam hızına uyumlu, çalışma hayatından daha az süre ile geri bıraktıran, ayrıca daha ekonomik metodlardır.

Bütün bunlardan daha da önemlisi bahsedilen tüm bu işlemler sadece uzman dermatologlar tarafından uygulanmalı ve kozmetikler de yine bizler tarafından önerilmelidir. Çünkü deriyi en iyi tanıyan, tüm fonksiyonlarını bilen, herhangi bir kozmetiğin veya herhangi bir işlemin deride ne tür bir değişime yol açabileceğini, etkilerinin ve yan etkilerinin neler olabileceğini en iyi bilenler sadece uzman dermatologlardır. Ekranlarda, gazete sayfalarında veya webde gördüğünüz, okuduğunuz yan etkilerin hemen hepsi uzman dermatologlar dışındaki kişilerin yapmış olduğu uygulamalar sonrasında gelişmişlerdir. Eminim ki bana olan başvurular gibi tüm dermatolog arkadaşlarıma da sıkça çeşitli kuaförler, estetisyenler tarafından yapılmış hatalı uygulamalar sonrasında oluşmuş oldukça dramatik yan etkiler görmüş hastalar vardır. Gödüğüm bu yan etkilerin bazıları tamamen geri dönüşümsüz ve iyileştirilemeyen boyutlardaydı. Türk Dermatoloji Derneği vasıtasıyla verdiğimiz tüm hukuksal mücadelelere rağmen maalesef uzman dermatolog dışı uygulamalara tam olarak bir son verdirilememiştir. Bu zararların ortaya çıkmaması için tek yol halkımızın kozmetik uygulamalar için kesinlikle uzman dermatologlara başvurması ve onlardan yardım almalarıdır.

BİZ NE TÜR İŞLEMLER YAPIYORUZ?

LAZER EPİLASYON : İstenmeyen tüylerden kurtulmak son dönemlerde popüler kozmetik tedavilerin başında gelmektedir

Kadın yada erkeklerin çoğunda istenmeyen kıllar kozmetik bir sorundur. Kadınlar hamilelik ve menopoz dönemlerinde kıllarda artış sorunuyla karşılaşabilirler. Bazı hastalıklarda ise bir bulgu olarak aşırı kıl artışı gözlenmektedir.

LAZER epilasyon düşünüldüğünde mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanı tarafından hastanın görülüp değerlendirilmesi, gerekirse kıllanmanın nedeninin araştırılması, bazı durumlarda gerekli görülebilecek tahlil ve tetkiklerin yapılması ve hastanın uygulanacak işlem hakkında yeterince bilgilendirilmesi gereklidir.

Tek seansta sonuç alınması mümkün değildir. Kıl köklerinin hepsi aynı büyüme evresinde olmadığı için , lazerin etkin olacağı evreyi yakalamak için belirli aralıkla seansların uygulanması gereklidir.

Kişinin hormonal durumu , yaşı, cinsiyeti, cilt tipi, kılın rengi , evresi , yoğunluğu, LAZER tedavisine bireysel yanıtı ve uygulanan bölgeye göre ortalama 6-8 seans sonrası yüz güldürücü bir sonuca ulaşılabilir.

FRAKSİYONEL LAZER UYGULAMALARI: Son yılların en popüler uygulamalarından biri de fraksiyonel lazer uygulamalarıdır. Deride ileri teknoloji sayesinde mikro çukurcuklar açma prensibi ile çalışır. Bu açılan çukurcuklar iyileşirken cildin daha gergin iyileşmesini sağlar, kolajen sentezini tetikleyerek bu etkisini pekiştirir. Aynı zamanda özellikle akne skarları tedavisinde neredeyse en iyi etkinliği sunar. Elbette derideki lekelerde oldukça etkili bir temizlik sağlar. Bunun dışında kaz ayakları dediğimiz göz kenarı kırışıklıkları ve sigara kırışıklıkları denen dudak üstü kırışıklıklarında da azalmaya yardımcı olur. Kozmetik işlemler dışında yara ve yanık izleri ve gebelik çatlakları denen strialarda da iyi sonuçlar verir.

Cilt gençleştirme

Leke tedavisi

Akne tedavisi

Kırışıklık tedavisi

Yara ve yanık izleri tedavisi yapılır

Bölgesel Zayıflama Uygulamaları

Velashape Tedavisi

Cryolipoliz ile Tek Seansta Bölgesel İncelme Tedavisi(soğuk lipoliz)

Pressotersapi ile Lenfatik Drenaj Yoluyla Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi


Ablatif Lazer Uygulamaları

Ben Tedavisi

Nasır Tedavisi

Siğil Tedavisi

Yara ve Yanık İzleri Tedavisi


Lazer ile Kılcal Varis Tedavisi

Bacaklardaki telenjiyektazi dediğimiz kılcal varisler Lazer yardımı ile silinebilir. Hatta bazı hastalarda tek seanslık uygulamalar dahi tedavi olabilmeleri için yeterli olabilir.


Botoks Uygulamaları

Alın, göz kenarları ve kaş arasındaki kırışıklıkların giderilmesi için en etkili yollardan birisi Botox uygulamasıdır. Yaklaşık 3 ila 7 gün içerisinde maksimum etkiye ulaşır ve sonuçlar yüz güldürücüdür.


Dolgu Maddesi Uygulamaları

Nazolabial çizgi dediğimiz burun, dudak çizgilenmesi ve Glabellar çizgi dediğimiz kaş arası kırışıklıklarında deri altına hyaluronik asit dediğimiz jel kıvamında bir madde enjeksiyonu ile çok güzel kozmetik sonuçlar elde edilebilir. Ayrıca elmacıklar, çene ve burun çevresinde de kullanılarak yüzün yeniden şekillendirilmesi sağlanabilir


Cilt Gençleştirme Enjeksiyonları

Yine hyaluronik asit esaslı ürünlerin deri altına enjeksiyonu ile cilde kaybettiği nemi kazandırma, ince kırışıklıkların azalması gibi keyifli etkiler sağlanabilir.


Cilt Bakımı

Sağlıklı ciltlere bile her yıl 2 kez, kıştan yaza girerken veya yazdan kışa girerken yaşanan mevsimin derideki hasarlarını azaltmaya yardımcı olurken, aynı zamanda akne, leke veya yaşlılık etkileri ön planda olan hastalara daha özel ürünler kullanarak daha genç ve daha sağlıklı görünebilmesini sağlar.

Maske uygulamaları

Cilt bakımı hastalarında standart uygulanan maskeler varken sorunlu ciltlerde özel bazı maskelerle daha taze ve canlı bir yüz elde edebilmek mümkündür.


Derin ve Yüzeysel Kimyasal Peeling

Kabaca gözle görünmeyecek kadar ince bir ölü deri tabakasının meyve asitleri ile kimyasal olarak soyulması işlemi olarak adlandırılabilir. Leke, kırışıklık, akne gibi problem yaşayan hastalarda çok güzel sonuçlar verir. Genelde 2 şer haftalık aralarla yapılan, yaklaşık 5-10 dakika sürecek olan toplam 5 seanslık uygulamalardır.


ABLATİF LAZER UYGULAMALARI : Halk arasında ben alma lazeri olarak bilinir. Gerçekten de doğru seçim yapılarak uygulama yapılırsa çok iyi kozmetik sonuçlar alınır. Ayrıca özellikle et benleri, inatçı siğiller, nasırlar, bazı deriden kabarık yara izlerinde de oldukça fazla yararlanılır. Ben ablatif lazeri kullanmaya başladığından bu yana koter ve kriyoterapi dediğimiz iki temel tedavi aracımızı daha az kullanıyorum artık.

Ben tedavisi

Nasır tedavisi

Siğil tedavisi

Yara ve yanık izleri tedavisi yapılırLAZER İLE KILCAL VARİS TEDAVİSİ

BOTOX UYGULAMALARI : Botox artık hepimizin bildiği etkinliği uzun süredir kanıtlanmış yüzün belli alanları için en iyi kırışıklık tedavisi sunan metodlardan biridir. Ancak en az kırışıklık tedavisinde olduğu kadar hatta belki daha da önemli bir etki sunan hiperhidroz dediğimiz aşırı terleme tedavisinde de koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı uygulamaları da kırışıklık tedavisi ile yarışır bir hal almıştır. Bir hastamın bana söylediği söz herhalde tedavi etkisini en güzel özetleyen cümleydi “ doktor bey size nasıl teşekkür etsem bilmiyorum senelerdir kimseyle sırılsıklam avuçlarımla tokalaşamıyordum, şimdi resmen musluğu kapatmışsınız gibi kupkuru avuçlarım “

DOLGU MADDESİ UYGULAMALARI

CİLT GENÇLEŞTİRME ENJEKSİYONLARI

CİLT BAKIMI : Kırışıklık, leke, akne gibi amaca yönelik cilt bakımları uyguluyoruz

MASKE UYGULAMALARI : Yine cilt bakımında olduğu gibi leke, akne, kırışıklık, yağlı deri, kuru deri gibi problemlerine özel maske uygulamaları yapmaktayız

DERİN VE YÜZEYSEL KİMYASAL PEELİNG

BÖLGESEL ZAYIFLAMA UYGULAMALARI : En başta söylenmesi gereken temelde bir kilo azaltma yöntemi olmadığıdır. Vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağların azaltılması amacıyla kullanılan yöntemlere verilen genel isimdir.

Her bireyin farklı bir vücut yapısı vardır. Genetik, içsel ve dışsal sebepler de yıllar içinde bu yapının üzerine eklendiğinde pek çoğumuzda yağlanma başlar ve bu yağlanma da vücutta homojen dağılmaz, belli başlı alanlarda daha çok depolanır. Bu biriken yağ dokuları da spor ve diyetle maalesef arzu edildiği kadar azaltılamazlar.

Bölgesel zayıflama yöntemlerinin tümü aslında o bölgedeki yağ hücrelerinin büzüştürülerek, parçalanarak veya eritilerek o bölgeden uzaklaştırılması esasına dayanır. Bu işlemlerden herhangi biri uygulandıktan sonra da diyet ve spor yapılması parçalanmış yağ hücrelerinin o bölgelerden atılmasını kolaylaştırdıkları için hastalara mutlaka önerilmelidir. Bu tavsiyeye uyan hastalarda tedavi başarısı çok artar.

İdeali, bölgesel yağlanma problemi olan hastanın diyet ve spor ile vücudunu şekillendirmesi, kalan yağlanmaların da Uzman Doktorunun önerisiyle doğru metod seçilerek o bölgeye uygulanmasıdır.


VELASHAPE TEDAVİSİ:

Velashape III, non-invazif diye adlandırdığımız cerrahi olmayan veya girişimsel olmayan, bölgesel sıkılaşma yapan ve selülit giderilmesini sağlayan yeni bir cihazdır. Bir bakıma cerrahi olmayan liposuction olarak adlandırmak çok da yanlış olmayacaktır.

Velashape III içerisinde 4 ayrı teknolojiyi barındırır. Radyofrekans, İnfrared, masaj ve vakum etkisi cihazın özel tasarlanmış başlıklarının içerisine entegre edilmiştir. Entegre edilen Radyofrekans ve İnfrared ışıkları deriden geçerken hiçbir zarar vermeden sadece yağ hücreleri tatafından emilir. Yağ hücreleri bu enerjiyi emdikten sonra ısınarak tahrip olurlar. Buna kısaca "selektif termolipoliz" adı verilir. Bir başka deyişle oluşan ısı yağ hücrelerini kırar, bir nevi eritir ve başlıktaki rollerler ve cihazın vakum etkisi de oluşturulmaya çalışılan bu ısının derin dokudaki yağ hücrelerinin sıkışıp yukarı doğru çıkmasını sağlayarak etkinin çok daha artmasını sağlarlar. Daha sonra bu eriyen yağ hücreleri lenf yoluyla vücuttan atılırlar. Sonuçta selülitsiz, daha pürüssüz ve sıkılaşmış, daralmış bir görünüm oluşur.


CRYOLİPOLİZ (SOĞUK LİPOLİZ) İLE TEK SEANSTA BÖLGESEL İNCELME TEDAVİSİ : Özel başlıkları uygulama alanına yerleştirilir. Başlık vakum yaparak deri ve deri altı dokusunu kendine doğru çekerek o bölgedeki kan dolaşımı bir miktar azaltılır ve yağ dokuları hareketsiz hale getirilir. Özel bir teknoloji sayesinde o dokuları kontrollü bir şekilde belli bir zaman diliminde yaklaşık + 2 ila – 8 C arasında soğutur. Aynı zamanda diğer dokuları korumak ve onlara hasar vermemek için onları da kısmen izole ederek çalışır.

Deri altı dokusu subkutan doku dediğimiz alanda bulunan yağ hücreleri (adipositler) soğuğa karşı çok hassastırlar, çevrelerinde bulunan damarlar, sinirler ve diğer dokular bu yağ hücrelerine oranla soğuğa karşı çok daha az duyarlıdırlar. Bu sebeple çevre doku sağlam bırakılarak sadece yağ hücrelerinin etkilenmesi sağlanır.

En etkileyici yanı uygulamanın tek seansta yapılıyor olması ve bunu FDA onayı ile güvenli şekilde yapmasıdır. Bizim de son dönemde hastanemizde keyifle yaptığımız uygulamalardan biridir.

PRESSOTERAPİ İLE LENFATİK DRENAJ YOLUYLA BÖLGESEL İNCELME VE SELÜLİT TEDAVİSİ : Pressoterapi dolaşım sistemini harekete geçiren, vücutta biriken fazla sıvı, yağ ve toksinlerin atılmasını kolaylaştıran, sellülit tedavisi, bölgesel zayıflama ve vücut sıkılaştırma uygulamalarının etkinliğini arttıran çok fonksiyonlu bir drenaj sistemidir. Tek başına uygulanabildiği gibi tüm bölgesel zayıflama uygulamalarından sonra yardımcı metod olarak da mutlaka eklenir.


This post has been written by Uzm. Dr. Murat Baykır and viewed 42132 times.


Comments

Loading...