Kapsül Endoskopi Prof. Dr. Cem Cengiz Created: 2015-12-31 22:00:00
View Count: 18795

Kapsül Endoskopi

Kapsül endoskopi nedir?


Kapsül Endoskopi

Kapsül endoskopi tüm ince bağırsağı ve bazı durumlarda kalın bağırsağı görüntülememizi sağlayan bir yöntemdir. Yutulan bu kapsül büyükçe bir vitamin hapı boyutlarındadır. Kapsül saniyede en az 2 fotoğraf çekerek, bunları hastanın vücuduna yapıştırılan EKG çekiminde kullanılan alıcılara benzer alıcılar vasıtasıyla bele takılan bir kemer içindeki kayıt cihazına aktarır. Kayıt süresi sonunda bu yapışkan alıcılar ve kayıt cihazı çıkarılır ve cihazdaki görüntüler özel bir bilgisayar programı yardımıyla bir film haline dönüştürülerek bilgisayar monitöründe doktor tarafından incelenir. Kapsül endoskopi hastaya rahatsızlık vermeyen ağrısız bir şekilde ince ve kalın bağırsakların kaliteli görüntülenmesini sağlar.

Nasıl hazırlık yapılır?

Kapsülü yutmadan bir önceki gün hasta sadece çay, kahve, tanesiz, posasız içecek ve meyve suları içmeye başlar. Görüntü kalitesini arttırmak için ishal yapıcı bir ilaçtan bir miktar içerek bağırsağın temizliğinin yapılması tercih edilir. Kapsül yutulmadan önce 12 saatlik bir açlık gereklidir.

Uygulama nasıldır?

Ertesi sabah hastanede hemşireler tarafından alıcılar ve kayıt cihazları bağlandıktan sonra kapsül bir bardak su ile yutulur. Takiben hasta günlük işlerine devam edebilir. Kapsül içildikten 2 saat sonra az miktarda sıvı alınabilir, 4 saat sonra da hafif gıda alımı olabilir. Kapsül yutulduktan 8-10 saat sonra veya dışkılama ile atılarak kayıt sona erer. Alıcılar ve kayıt cihazı çıkartılarak doktor tarafından bilgisayara görüntü aktarma işlemi yapılır.

Kapsül EndoskopiHangi durumlarda uygulanır?

  • -İnce bağırsak hastalığından şüphelenilen durumlarda,
  • -Nedeni bilinmeyen demir eksikliği anemisi ve bağırsaklarda gizli olan gizli kanama şüphesinde,
  • -Kronik ishal veya malabsorpsiyon (emilim bozukluğu) olan hastalarda,
  • -İlaçlara bağlı olan ince bağırsak zedelenmelerinde,
  • -Kalın bağırsak polip/kanser taraması için.

Kime uygulanmaz?

Bilinen veya şüpheli sindirim kanalı tıkanıklığı veya yutma problemi olan hastalara uygulanmamalıdır. Kalp pili olan hastalarda uygulanabilir ancak kalp ritmi monitörize edilmelidir.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulanan hastaların %1'inden azında kapsül bağırsakta takılı kalabilir. Bu durumda endoskopik veya cerrahi yolla çıkartılması gerekebilir.


This post has been written by Prof. Dr. Cem Cengiz and viewed 18795 times.


Comments

Loading...