Trans yağlar ABD'de yasaklanıyor Doç. Dr. Aksüyek Savaş Çelebi Created: 2015-12-31 22:00:00
View Count: 20637

Trans yağlar ABD'de yasaklanıyor

ABD'de trans yağ içeren hazır gıdalar artık üretilmeyecek. 3 yıl içinde üreticiler ürünlerinden trans yağı çıkarmak zorunda kalacak. 3 yıl beklemeden şimdiden gerekli önlemleri alalım.


Trans yağlar ABD'de yasaklanıyor

Trans Yağlardan Uzak Durun

ABD’de FDA’in aldığı karar ile üreticiler tüm ürünlerinden yapay trans yağları çıkarmak zorunda kalacaklar. Bilindiği üzere trans yağlar hazır gıdalarda lezzeti arttırmak ve daha uzun raf ömrü için koruyucu olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra diyabet, inme ve kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları da arttırılar. Günlük alımı 0 gram olarak önerilmektedir.

Özellikle hazır kekler, bisküviler, sandaviçler, margarin, kraker, patlamış mısır, çeşitli hamburger, patetes kızartması ve pizzada bulunabilir.

Market alışverişinde trans yağlardan kaçınmak için birkaç ipucu önerrelim:

1-Herzaman ürün paketini kontrol edin. İçinde trans yağ varsa uzak durun.

2-Bazı paketlerde kanunlar gereği 0,5 gr altında trans yağ içeriği olursa “0 trans yağ” denmektedir. Bu küçük dozları birkaç porsiyon halinde almak da risklidir.

3- Bazı paketlerde ise “kısmen hidrojenlenmiş yağ” yazabilir. Bu da trans yağ demenin gizli şeklidir. Uyanık olalım.

Trans yağlı gıdayı nasıl tanırız? Kilerinizde bozulmadan uzun süre tazeliğini korur. Ayrıca trans yağ içeren dondurulmuş gıdalar “gerçek olmayacak kadar iyi ” görünürler.

Bununla beraber, paket kontrolü yaparken içerdiği şeker ve sodyum (tuz) gibi sağlığımızı ilgilendiren diğer katkı maddelerini de kontrol etmeyi unutmayalım.


This post has been written by Doç. Dr. Aksüyek Savaş Çelebi and viewed 20637 times.


Comments

Loading...