​Serinleten Önerilerle Yaz Sıcaklarına Meydan Okuyun. Uzm. Dyt Berçin Paycı Created: 2020-06-15 09:51:28
View Count: 3186

​Serinleten Önerilerle Yaz Sıcaklarına Meydan Okuyun.

Sıcak yaz günlerinde doğru beslenme alışkanlıkları ile hem sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz hem de kendinizi zinde ve formda hissedebilirsiniz.


​Serinleten Önerilerle Yaz Sıcaklarına Meydan Okuyun.

Sıcak havalarla savaşmanızı sağlayacak ufak ipuçları

  1. Öğün atlamamaya dikkat edin.

Az ve sık yemeye, uzun süre aç kalmamaya özen gösterin. Sık ve ufak öğünler halinde beslenerek metabolizmanızı hızlandırın.

  1. Kahvaltıdan vazgeçmeyin.
  2. Posa tüketiminizi arttırın.

Bağırsakların çalışmasını kolaylaştıran, doygunluk veren salata, sebze yemekleri, meyve gibi posalı gıdaları tüketin. Posa, fazla yağ alımını engeller, porsiyon kontrolüsağlar.

  1. Yağ tüketiminize dikkat edin.

Güneşin olumsuz etkisinden korunmak için yeterli omega-3’ü haftada iki-üç kez balık tüketerek alın. Omega-6 tüketimi için bitkisel sıvı yağları tercih edin.

Kızartmalar, aşırı yağlı gıdalar, sakatatlar yerine ızgara, buğulama, haşlama olarak hazırlanmış besinleri ve yağı alınmış etleri tercih edin. Yağ tüketiminden tamamen uzak durmak mümkün değildir ki bu zaten doğru da değildir. Ancak katı, doymuş yağlardan ve trans yağlardan olabildiğince uzak durun.

  1. Gün içerisinde yeterli miktarda su için.

Vücudun alınan her 1 kalori başına 1.5 ml sıvıya gereksinimi vardır. Bu da yetişkin bireylerde ortalama 1.5-2.5 litredir. Özellikle yaz sıcaklarında terlemeyle artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2-2.5 lt su için.

  1. Sağlık kontrollerinizi aksatmayın.

Sıcaklık artışıyla kalp krizi riski de artar! Özellikle şeker, kalp ve yüksek tansiyon vb. kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler düzenli sağlık kontrollerini yaptırmalı.

Medikal beslenme tedavisi için diyetisyeninizi arayın.


This post has been written by Uzm. Dyt Berçin Paycı and viewed 3186 times.


Comments

Loading...