İmplantlar, Güneş ve D Vitamini Prof. Dr. Ezher Dayısoylu Created: 2019-07-05 21:02:20
View Count: 12235

İmplantlar, Güneş ve D Vitamini

İmplant uygulamasının mevsimi olur mu?Yaz aylarında implant uygulamasının avantajları nelerdir? Bu yazımızda implant iyileşmesini hızlandıran etkenlerden biri hakkında konuşacağız....

İmplantlar, Güneş ve D Vitamini

Dental implant uygulamasının tam yeri tam zamanı!

İmplant uygulamasının mevsimi olur mu?


Günümüzde diş eksikliklerinin onarımında dental implantlar artık ilk tercih edilen seçeneklerdir.

Uzman ellerde, hijyenik koşullarda uygulanan implantlar ile estetik konforlu ve sağlıklı bir çiğneme elde edilebilir, gülüş estetiği tamamlanabilir.

İmplant uygulaması sonrasında kemik iyileşmesi önemlidir. Bu aşamada doktorunuzun önereceği ilaçlar kadar vücut iyileşme hızınız da önemlidir.

Kemik iyileşmesi D vitamini ve kalsiyum ve fosfor gibi birçok vitamin ve mineralden etkilenmektedir. Ama bunların içinde D vitamini kritik bir öneme sahiptir. D vitamini süt, yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerinden yumurta sarısı, tahıl ürünleri, balık yağı gibi besinler ile elde edilebilir. Bununla birlikte besinler aracılığı ile elde edilebilecek D vitamini ihtiyacımızın ancak %20 ‘sini oluşturur.

Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılayan en iyi kaynak güneştir. Cildimiz güneş ışınlarını alır ve D vitamini sentezini gerçekleştirir.D vitamini, kalsiyum ve fosforun emilimi ile diş ve kemik yapısı güçlenir, kemik iyileşmesi hızlanır.

D vitamini kalsiyumun emilip kemiğe geçişini sağlar. Bu yolla kalsiyumun alınması gerçekleşemezse kemik yapısının yumuşak kalmasına neden olan bir dizi reaksiyon gerçekleşir.

Diş implantları uygulanan, bu sırada kemik tozları ile kemik güçlendirmesi yapılan hastalarımızda özellikle kalsiyum ve D vitamini alımının etkin olması iyileşmeyi hızlandıracaktır.

0k0WxU.jpg


Ülkemizde Mart ayından Ekim ayına kadar olan sürede D vitamininin güneşten elde edilebilmesi mümkün.Bu dönemde herhangi bir koruyucu kullanmadan 10-15 dakikalık bir güneşlenme ile D vitamininin etkin bir şekilde dönüşümünü sağlayabilmek mümkün.

Bu nedenle güneşten zengin coğrafyamızda özellikle yaz aylarında implant uygulaması sonrasında kemik ve implant arası bütünleşme daha hızlı olabilecektir. Bununla birlikte uygulamadan ne kadar süre sonra güneşlenebileceğinizi doktorunuz ile görüşmenizde fayda olacaktır.

Sağlıklı günler, mutlu gülüşler!!!

Assoc. Prof. Dr. Ezher DAYISOYLU
TOBB ETÜ Hastanesi
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi
0 312 292 99 00

This post has been written by Prof. Dr. Ezher Dayısoylu and viewed 12235 times.


Comments

Loading...


İlgili Makaleler