Ablasyonla Çarpıntılarınızdan Kurtulma İmkanı Prof. Dr. Basri Amasyalı Created: 2018-11-09 06:37:33
View Count: 17150

Ablasyonla Çarpıntılarınızdan Kurtulma İmkanı

Kalp çarpıntısı, kalbin hızlı, güçlü ya da düzensiz çalışması olarak adlandırılabilir. Tıp dilinde taşikardi olarak adlandırılmaktadır. Kalbin hızlı bir şeklde, dakikada 100’ün üstünde atması şeklinde tarif edilebilir. Aritmi ise kalbin düzensiz çalışmasıdır. Bunlar; saniyelik güçlü vurular, kalbin boşluğa düşmesi, boyunda ani hissedien düğümlenme hissi şekinde tanımlanabilir.

Ablasyonla Çarpıntılarınızdan Kurtulma İmkanı

Peki kalp hızının normali nedir ?

Dakikada 60–100 arasında atıyorsa kalbinizin hızı normal demektir. Her insanın kalp hızı farklıdır. Beden hareketleri (koşma, yürüme), duygusal durumumuz (üzüntü, endişe, mutluluk), karnımızın aç tok olması veya havadaki sıcaklık gibi pek çok faktör kalp hızımızı etkiler. Kalp hızınızı bulmak için en az 10 dakikalık bir istirahatın arkasından nabzımızı sayabiliriz. Uzun yıllar düzenli bir şekilde spor yapan kişilerde normal kalp atış hızı 50’ye kadar inebilir. Ya da bazı kalp ritim ilacı kullananlarda yine nabız sayımız 50’nin altında olabilir. Ancak yine de kalp hızınız sürekli olarak 50’nin altında veya 100’ün üzerinde ise bir kalp doktoruna görünmenizde yarar vardır.

Çarpıntıların olası sebepleri nelerdir ?

Çarpıntının neredeyse yarısı kalp kaynaklı, 1/3’ü psikolojik ve kalanlarda ise ilaçlar, kafein, guatr hormon fazlalığı, kansızlık gibi sebeplerden oluşmaktadır. Bunların dışında hastaların az bir kısmında herhangi bir sebep bulunamamaktadır. Kalp dışı sebepler olarak anksiyete (iç sıkıntısı), gerginlik ve mutsuzluk sık görülen çarpıntı nedenleridir. Kafein benzeri maddeler, yoğun stres, içinde “adrenaline” benzer aktivite olan maddelerin bulunduğu bazı ilaçlarla da kalpte düzensiz atımlar oluşabilmektedir. Özelikle kronik bronşit ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar ve grip ilaçlarının kullanımı sırasında çarpıntılar meydana gelebilir.

Çarpıntı şikâyetiniz olduğunda elinizi göğsünüzün üzerine koyarak veya nabzınızı tutarak kalp atışınızı sayın ve düzenli olup olmadığına bakın. Bu bilgiler daha sonra teşhis koymak açısından doktorunuzun çok işine yarayacaktır.

Peki EPS ve ABLASYON nedir?

EPS kalpteki ritim bozukluğunun tanısı amacı ile yapılan bir tetkiktir. Ablasyon ise, çarpıntı ve ritim bozukluklarının tedavisinde çoğu zaman kesin ve kalıcı düzelme sağlayan bir tedavi yaklaşımıdır. EPS ile kalpte herhangi bir sorun tespit edildiğinde EPS’nin ikinci aşaması olan ablasyon işlemine geçilir. Kateter ablasyonu, EPS sırasında tespit edilen bazı ritim bozukluklarının tedavi edildiği bir uygulamadır. Uygulama olarak EPS’den farklı bir yanı yoktur. Tek farkı ablasyon yapmak için ek olarak bir kateterin daha kullanılmasıdır. Piyasada farklı marka ve şekillerde dizayn edilmiş bu ablasyon kateterlerini kullanmak suretiyle aritmiye yol açan odak ortadan kaldırılır ya da odak aritmi oluşturamayacak şekilde değişikliğe uğratılır.

Ablasyon sırasında aritmiye yol açan odağın ya da odakların ortadan kaldırılmasında ya ısı üreten enerjiler ya da soğutucu (dondurma işlemi) etkiye sahip enerjiler kullanılır. Bugün için en fazla kullanılan yöntem Radyofrekans kateter ablasyon yöntemidir. Bu yöntemde Radyo dalgaları kullanılarak hedef bölge 50-70 derece arasında ısıtılarak elektriksel yönden işlev göremez hale getirilir. İkinci sık kullanılan yöntem ise dondurma işlemidir. Bu yöntemle de hedef bölge -50 ila -70 dereceye kadar dondurulmaktadır. Her iki işlemin de birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Tıp dilinde ablasyon “yok etmek ya da ortadan kaldırmak” anlamına gelmektedir.
Ablasyon işleminin en büyük avantajı, bu yolla hastada tam kür sağlanabilmesidir. Diğer bir avantajı da hastayı ömür boyu ilaç tedavisi alma zorunluluğundan kurtarmasıdır. İlaç tedavisinin tam kür sağlayamaması nedeniyle ritm bozukluğu olan bir çok hastada, EPS ve ablasyon işlemi alternatifi olmayan bir tanı ve tedavi aracı haline gelmektedir.

Kateter Ablasyonu yönteminin başarı şansı nedir?

Ablasyon işleminin başarı şansı, tedavisi hedeflenen çarpıntının türüne göre % 70-99 arasında değişmektedir. Başarı, çarpıntı tipinin yanı sıra işlemin yapıldığı laboratuarın ve operatörün tecrübesi ile kullanılan tekniğe bağlı olarak da değişmektedir.


This post has been written by Prof. Dr. Basri Amasyalı and viewed 17150 times.


Comments

Loading...


İlgili Makaleler