Kansızlık ve Demir Eksikliği TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Oluşturuldu: 2017-09-28 00:00:00
Görüntü Sayısı: 10249

Kansızlık ve Demir Eksikliği

Kansızlık kanın hemoglobin içeriğinde azalmayı ifade eder. Kansızlık toplumun yaklaşık olarak üçte birinde gözlenir. Sıklığı kadınlarda erkeklere göre daha fazladır.


Kansızlık ve Demir Eksikliği

Ana sebepleri demir eksikliği ve hemoglobin anormallikleridir. Kansızlığa bağlı yakınma ve bulgular kansızlığın ciddiyetine, gelişim süresine ve hastanın oksijen ihtiyacına bağlıdır. Yakınmalar özellikle eforla daha da belirginleşen nefes darlığı, halsizlik, uykuya meyil, çarpıntı ve baş ağrılarıdır. Yaşlılarda kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, periferik damar hastalığı yakınmalarında artış veya bilinç bozuklukları da görülebilir.

Demir eksikliği Dünya üzerinde 500 milyon insanı etkileyen en sık görülen kansızlık sebebidir. Özellikle rahimden veya sindirim sisteminden oluşan uzun süreli kanamalar demir eksikliğinin ana sebebidir. Adet dönemlerinde çok miktarda hijyenik bez kullanma ihtiyacı veya adet sürelerinde uzama olması rahimden kaybın aşırı olduğunu destekler. Demir eksikliği geliştiği zaman hastada kansızlığın genel yakınma ve bulgularının yanı sıra ağızda yaralar, tırnaklarda kırılmalar olması ve doğal olmayan maddelerin yenilmesi durumu gözlenebilir. Demir eksikliği ağız yoluyla veya enjeksiyonlar ile tedavi edilir iken altta yatan sebep de olabildiğince tedavi edilmelidir.


Bu yazı TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından yazıldı ve 10249 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...