Pika Nedir? Prof. Dr. Mehmet Nejat Akar Created: 2015-12-31 22:00:00
View Count: 24731

Pika Nedir?

​Besleyici değeri olmayan yabancı madde yeme alışkanlığıdır. Kil, toprak, kül, kağıt, kahve çekirdeği, sünger, tuz, bez, buz, kireç, kum, sabun, boya, saç, pil gibi maddeler çocuk veya erişkin tarafından alışkanlık haline getirilerek yenir.


Pika Nedir?

Besleyici değeri olmayan yabancı madde yeme alışkanlığıdır. Kil, toprak, kül, kağıt, kahve çekirdeği, sünger, tuz, bez, buz, kireç, kum, sabun, boya, saç, pil gibi maddeler çocuk veya erişkin tarafından alışkanlık haline getirilerek yenir.

Pika'nın Sıklığı Nedir?

Türkiye'de bölgesel değişim göstermekle beraber, Orta Anadolu Bölgesi'nde daha sık görülür. 1-4 yaş grubu çocuklarda daha sıktır. Hamilelikte, bulantıyı kesmek için toprak veya kil yeme alışkanlığı da bulunmaktadır.

Pika Çocuklarda Nasıl Oluşur?

Çocukların, nesneleri tanıması anlamında her bulduğunu ağzına atması ile başlayabilir. Ancak bu durumun alışkanlık haline gelmesi, sorunu oluşturur.

Pika Sonucunda Vücutta Ne Olur?

Vücutta ortaya çıkabilecek en önemli sorun, demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlık ve çinko eksikliğine bağlı gelişim geriliğidir. Yanı sıra, bağırsak parazitlerine ait bulgular, karında oluşabilecek ip-kıl yumakları, boya yiyen çocuklarda kurşun birikimi, sindirim sistemi sorunları, daha nadir de olsa belirlenebilir. Ayrıca pika, beslenme bozukluğuna da yol açabilir.

Pika Kendiliğinden Geçebilir mi?

Bazı çocuklarda, pika birkaç ay içerisinde kendi kendine geçer. Ancak böyle bir durumda bile, çocukta demir eksikliğine bağlı kansızlık sürebileceğinden, önemlidir.

Pika mı Demir Eksikliği Yapar? Yoksa Demir Eksikliği mi Pikaya Yol Açar?

Çocuklarda demir eksikliği yaygın olarak görülen bir sorundur. Yenilen toprak, kil gibi maddeler besinlerdeki demir ve çinko'yu bağırsak düzeyinde bağladıkları için, emilim bozulur, çinko eksikliği ve demir eksikliği kansızlığı oluştururlar veya kansızlığı derinleştirirler.

Küçükken Ben de Toprak Yemişim. Etkisi Olabilir mi?

Evet, etkisi olabilir. Be nedenle de doktorunuza danışabilirsiniz.

Pikanın Oluşturduğu Kansızlık Bulguları Nasıl Teşhis Edilir?

Daha çok demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık geliştiğinden, vücutta demir metabolizmasını değerlendirebilecek kan incelemelerinin yapılması gereklidir. Bunun için hekiminize başvurmanız uygun olacaktır.

Pika Nasıl Tedavi Edilir?

Kansızlığın oluştuğu hallerde demir tedavisi yeterlidir. Ancak nadiren bazı çocuklarda çinko eksikliği de olabileceğinden tedaviye çinko da eklenebilir. O zaman tedavi iki aşamada yapılır. Çünkü bağırsak düzeyinde birbirlerinin emilimlerine engel olguklarından ötürü demir ve çinko tedavisi birlikte uygulanmaz.

Pika Tedavisinden Sonra Kan Tablosu Normale Döner mi?

Evet.

Pika Kalıcı Etki Bırakır mı?

Eğer tedavi edilmezse, demir eksikliğinin özellikle iştahsızlık, sık enfeksiyon, algılamada yavaşlama gibi yan etkileri çocuklarda kalıcı olarak sürebilir.

Kahve Pikası Nedir?

Kahve çekirdeği veya kahve telvesinin aşırı biçimde yanmesidir. Özellikle erişkin kadınlarda görülür. Demir ve Çinko eksikliği oluşturur.

Pika'lı Çocukların Psikolojik Desteğe Gereksinimi Var Mıdır?

Çocukluk çağı pikalarında genellikle böyle bir desteğe ihtiyaç hissedilmez. Ancak zeka sorunları olan çocuklarda demir ve çinko eksikliği düzeltilse dahi, pika sürüyorsa psikolojik destek gereklidir.


This post has been written by Prof. Dr. Mehmet Nejat Akar and viewed 24731 times.


Comments

Loading...