Hedefe Yönelik Füzyon Prostat Biopsisi TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Created: 2017-05-25 09:52:31
View Count: 16724

Hedefe Yönelik Füzyon Prostat Biopsisi

Hedefe Yönelik Füzyon Prostat Biopsisi

Bilindiği üzere prostat hastalıkları erkeklerde 30'lu yaşlardan sonra en sık görülen hastalıklardır. Bunların arasında prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser tipi olup ölüm nedeni olarak da akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Prostat kanseri tanısında parmakla prostat muayenesi ve kanda PSA ölçülmesi önemli klinik bilgi vermektedir. Ancak kesin tanı koymak için prostat biyopsisi yapmak gerekmektedir. Şu anda prostat biopsisi standart olarak makat yolundan yapılmaktadır. Makatdan yerleştirilen ultasonografi cihazıyla prostat dokusundan 12 adet rastgele biyopsi yapılmaktadır. Şüpheli vakalarda eğer kanser yakalanamazsa biyopsiler en az 3 kez tekrarlanmaktadır. Dolayısıyla bu işleme ait komplikasyonlar artmaktadır. Kanser tanısındaki yetersizliğin yanında makat yolu kullanıldığı için hastalarda ciddi enfeksiyon riski, kanama ve ağrı şikayetleri olabilmektedir. Standart yolla prostat biyopsisi yapılan hastalara “tekrar biyopsi olur musunuz?” diye sorulduğu zaman hastaların yarısından fazlası bu yüzden biyopsi olmak istememektedir.

Yaşlanan nüfus oranları ve teknolojik gelişmeler prostat kanseri ilgili tanı ve tedavi seçeneklerini arttırmaktadır. Prostat kanseri için en iyi görüntüleme ve tedavi yöntemleri artık füzyon sistemlerle sağlanmaktadır. Hedefe yönelik füzyon prostat biyopsilerinde ise hastanın prostat yapısı detaylı MR ile ortaya çıkartılmaktadır. Prostat içindeki şüpheli alanlar net olarak görülmektedir. Daha sonra özel bir yazılımla bu görüntüler 3 boyutlu(3D) Ultrasonografi cihazına aktarılmaktadır. Şüpheli alanların işaretlenmesini takiben özel tasarlanmış biyopsi aparatlarıyla gerçek zamanlı hedefe yönelik biyopsiler alınmaktadır. Şüpheli alanların işaretlenmesi hata payını en aza indirmektedir. Böylece gereksiz alanlardan alınacak biyopsiler engellenmiş olmaktadır. Hedeflenen alanlardan alınacak biyopsiler ise varsa tümörün kesin tanısını konulmasını sağlayacaktır.

Hastanemizde kullanılan füzyon biyopsi sisteminin en önemli avantajlarından bir tanesi de makat yolunun kullanılmamasıdır. Cilt üzerinden direkt prostat görüntülenerek biyopsiler alınmaktadır. Dolayısıyla standart biyopsilerde görülen enfeksiyon, ağrı ve kanama komplikasyonları olmamaktadır.

Avantajları:

- Şu ana kadar ki en kesin tanı koyma yöntemidir.

- Hedeflenmiş biyopsilerle gereksiz alanların biyopsi dışına çıkartılması.

- Prostatın MR ve 3D US ile gerçek görüntüsünün elde edilmesi.

- Standart yönteme göre makat yolu kullanılmadığı için yan etki oranı çok düşük.

- Tekrar biyopsi oranları oldukça düşük.

Prof. Dr. Öztuğ Adsan

Üroloji AD

TOBB-ETÜ Hastanesi


This post has been written by TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi and viewed 16724 times.


Comments

Loading...


İlgili Makaleler