Kalp hastalığı riskinizi azaltmak için 7 basit yöntemin var olduğunu biliyor musunuz? Doç. Dr. Aksüyek Savaş Çelebi Created: 2015-12-31 22:00:00
View Count: 131181

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak için 7 basit yöntemin var olduğunu biliyor musunuz?

kalp hastalığı riskinizi azaltmak için yapılacak basit 7 önlemi anlatmaya çalışacağım.


Kalp hastalığı riskinizi azaltmak için 7 basit yöntemin var olduğunu biliyor musunuz? Bu basit 7’yi anlayarak kalp hastalığı riskinizi yönlendirebilrisiniz.

1. Daha aktif olun

Haftada beş defa olacak şekilde, günde en az 30 dakika orta derece egzersiz (basit bir yürüyüş bile olabilir) daha sağlıklı bir hayatı garantilerken kalp hastalığı, inme ve diyabet riskinizi azaltır.

2. Kolestrolü kontrol altına alın

Kolestrolü kontrol altına alarak, damarlarınızı tıkanmaya karşı korumuş oluyorsunuz. Aşırı kötü kolestrol (LDL) alımı damar duvarlarında plaklar olurşturu. Bu plaklar kalp krizi ve inmeye yol açabilir.

3. Daha sağlıklı beslenin

Sağlıklı besinler yeni hücre yapımı ve enerji üretimi için gereklidir. Taze meyve, sebze, düşük yağ içerikli gıdalar, liften zengin tahıl ve balık yemiyorsanız vücudunuz sağlıklı yaşam için temel yapı taşlarından mahrum kalmaktadır. Doymuş yağ ve şekerden uzak durun.

4. Kan basıncınızı kontrol edin

Yüksek kan basıncı inme ve kalp hastalıkları için risk faktörüdür. Normal seviyede kan basıncı ile damar, kalp, böbrek ve beyin üzerindeki gerilmeyi azaltırsınız. Bu da sizi daha sağlıklı kılar. Yiyecelerinizde tuz kısıtlaması yapın. Stres, alkol ve sigaradan uzak durun. Düzenli egzersiz yapın.

5. Kilo verin

Eğer kilolo iseniz (özellikle göbek çevreniz geniş ise) hipertansiyon ve diyabet için risk altındasınızdır. Birkaç kilo vermekle bile kan basıncı düşüşü sağlarsınız. Vücut kitle indeksinizi ölçün. Bunun için kilonuzu boyunzun karesine böleceksiniz (kg/m2). Bu indeks 30 üzeri ise obez, 25-30 arası ise kilolu sayılırsınız.

6. Kan şekerini düşürün

Yediğimiz gıdaların çoğu vücutta şekere (glukoz) çevrilir. Vücut bu glukozu enerji için kullanır. Kan glukozunuz 100’ün altında ise normaldir. Ancak 100’ün üzerinde ise şeker metabolizmanızda bozukluk var demektir. “Diyabet” dediğimiz şeker hastalığında çoğu hasta kalp ve damar hastalıklarından ölmektedir. Gıdalardan alınan şekeri azaltın. Düzenli egzersiz yapın. Şeker kontrolü için ilaç kullanmanız gerekebilir.

7. Sigarayı bırakın

Sigara içienler kalp hastalığı gelişmi için risk altındadırlar. Sigara içiyorsanız azaltmaktan ziyade bırakmak yapacağınız en iyi şeydir. Kalp damar tıkanıklığı, kalp damarlarında baloncuk ve pıhtı oluşumu, gibi durumlara yol açabilir. Sigara sadece dolaşım sistemi değil vücutta birçok sisteme zarar verir. Bu da domino taşı etkisi yapabilir. Örneğin sigara içen ve akciğer hastalığı olan birkişinin efor kapasitesi azalır ve egzersiz yapamaz. Bu da kan basıncı, kolestrol ve kan şeker düzeyini kötü yönde etkiler. Sigara bırakmayı isteyin ve doktorunuzdan yardım isteyin.

- See more at: https://map2heal.com/health-guide/details/221#stha...


This post has been written by Doç. Dr. Aksüyek Savaş Çelebi and viewed 131181 times.


Comments

Loading...