Soğuk algınlığında pratik öneriler Doç. Dr. Aksüyek Savaş Çelebi Created: 2016-12-26 07:41:57
View Count: 14725

Soğuk algınlığında pratik öneriler

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte grip ve nezle sezonu da açılmış oldu. Bildiğimiz gibi, bu hastalıklar kalp sağlığımızı da tehlikeye sokacak kadar ciddileşebilir.

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte grip ve nezle sezonu da açılmış oldu. Bildiğimiz gibi, bu hastalıklar kalp sağlığımızı da tehlikeye sokacak kadar ciddileşebilir. Eğer şikayetleriniz yeni başlamışsa hastalığınız ilerlemeden ve daha kötü olmadan yapılabilecekleri yaptınız mı? İşte size öneriler:

  • 1-Sıvı alımını arttırın: Su veya C vitamininden zengin meyve sularını alabilirsiniz. Bunun yanında ılık bitki çayları tüketebilirsiniz.
  • 2-Uyku düzenine ve süresini düzeltin: İyi bir uyku vücudun savunma sistemini güçlendirecektir. Günde 1 veya 2 saat fazladan uyuyun. Bir çalışmada günde 7 saatten az uyuyanların, daha fazla uyuyanlara göre 3 kat daha fazla soğuk algınlığına yakalandığını göstermiştir.
  • 3-İlaçlarınınız alın: Doktrounuzun önereceği bazı allerji ilaçlar burun tıkanıklığı ve akıntısına iyi gelecektri. Ayrıca erken dönemde çinko alımının hastalığın süre ve ciddiyetini azalttığını gösteren yayınlar bulunmaktadır.
  • 4-Tuzlu su ile gargara: Boğaz ağrısına faydalı doğal bir çözümdür. Boğazınızdaki salgıları alır, doku yüzeyini temizler, mikroorganizmaları ve irritanları uzalaştırır. 1 su bardağı ılık suya 2 çay kaşığı tuz kullanabilrisiniz.

This post has been written by Doç. Dr. Aksüyek Savaş Çelebi and viewed 14725 times.


Comments

Loading...