Fast Food: Daha sağlıklı seçenekler için tavsiyeler Doç. Dr. Aksüyek Savaş Çelebi Created: 2016-07-25 10:49:09
View Count: 24520

Fast Food: Daha sağlıklı seçenekler için tavsiyeler

Fast-food restoranına gittiğinizde bu 5 tavsiye daha akıllı seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

Fast Food: Daha sağlıklı seçenekler için tavsiyeler

Sağlık ve kilo için yapılan diyet sırasında fast-food yemeyeceğinize yemin ettiğiniz anlamına geliyor mu? Her zaman şart değil.

Porsiyonu küçük tutun

Eğer restoranda çeşitli ebatlarda seçenek varsa her zaman küçük olanı tercih edin. Tek köfteli hamburger seçmeye çalışın. Yanında alacağınız patates cipsini de küçük boy almayı unutmayın.

Daha sağlıklı yan yiyecekler tercih edin

Çoğu restoran artık daha sağlıklı yan yiyecek alternatifi de sunmaktadır. Örneğin kızarmış patates yerine fırınlanmış patates veya salata tercih edin. Ayrıca yoğurtlu meyve veya sadece meyveyi de ilave olarak isteyebilirsiniz.

Yeşil gidin

Girişi ızgara tavuk veya sebze içeren salata ile yapın. Salata içerisinde kalorisi yüksek eklerden sakının (yağlı peynir, yağda kızartılmış kıtır ekmek veya yağlı soslar gibi)

Izgara çeşitlerini tercih edin

Kızartılmış veya pane olarak sunulan yiyecekler (tavuk veya patates cipsi, balık gibi) yağ ve kalori açısından zengindirler. Bunların yerine ızgara veya közlenmiş hindi veya tavuk göğsü, yağsız et türlerini seçin.

Ne içtiğinize dikkat edin

Birçok içecek yüksek kalorili olabilir. Örneğin basit bir meyveli içecek 300 kaloriye kadar içeriyor olabilir. Bunun yerine diyet soda, tatlandırıcı kullanılmamış soğuk çay veya sadece su tercih edebilirsiniz.

Kendi seçiminizi alın

Gittiğiniz restoranlarda size sunulana razı olmayın. Her zaman daha sağlıklı ve diyet ürünleri veya alternatifleri sorun. Ayrıca porsiyon büyüklüğüne dikkat edin.


This post has been written by Doç. Dr. Aksüyek Savaş Çelebi and viewed 24520 times.


Comments

Loading...


İlgili Makaleler